2024. április 30., kedd
GYÓGYSZERVISSZAVÁLTÁS

Mindenki másként csinálja

Nem hivatalos becslések szerint a szerbiai otthonokból évente 50 tonna, lejárt szavatosságú gyógyszert lehetne összegyűjteni. Szintén nem hivatalos felmérések szerint a lejárt szavatosságú gyógyszerek java része a szemeteskukában végzi, azt pedig felesleges hangsúlyozni, hogy ez mennyire veszélyes a környezetre nézve.

Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

A hazai gyógyszertárak, úgy az állami, mint a magánintézmények, az idén február óta, a hulladékról szóló törvény kiegészítésének és módosításának elfogadását követően, kötelesek átvenni a polgároktól a lejárt szavatosságú gyógyszert. A törvényhozó egy év haladékot adott a gyógyszertáraknak, hogy alkalmazkodjanak a rendelkezésekhez. Vajdasági „nyomozó” körutunk során kiderült, hogy bizonyos településeken bizonyos patikák már a módosított törvény szerint járnak el, mások viszont még nem is hallottak arról, hogy törvény kötelezi őket a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételére.

ADA: A MAGÁNGYÓGYSZERTÁRAK ÁTVESZIK
Adán csak magán gyógyszertárak vannak, ezek átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszert, de azt az érvényes szavatosságú gyógyszert is, amelyeket valamilyen okból kifolyólag a lakosság nem kíván otthon tárolni. Az Apolo gyógyszertárban megtudtuk, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszereket egy erre a célra kijelölt tárolóban gyűjtik össze a lakosságtól, majd átadják megsemmisítésre az illetékeseknek. A gyógyszertárban sok régi gyógyszert szoktak összegyűjteni. A páciensek ugyanis átadják a lejárt szavatosságú készítményeket, valamint a családtagok az elhuny hozzátartozók gyógyszereit, ezért néha akadnak egészen régi, a 90-es évekből származó gyógyszerek is. A Narcissus gyógyszertárban a gyógyszerész veszi át a lakosságtól a lejárt szavatosságú gyógyszereket, amelyeket a cég raktárában gyűjtenek össze, mielőtt átadnák megsemmisítésre az ezzel foglalkozó cégeknek. A gyógyszertárban mindenfajta, lejárt szavatosságú gyógyszert átvesznek, de begyűjtik az érvényes szavatosságú gyógyszert is, amit a lakosság nem akar otthon tárolni.

MAGYARKANIZSA: SOKAN OTTHON TÁROLJÁK
Gyólai Karolina, a magyarkanizsai Egészségház megbízott igazgatónője szerint nem sokan viszik vissza a lejárt szavatosságú gyógyszereket, az a szokás, hogy sokáig otthon, zacskóban tárolják ezeket az orvosságokat. Azonban előfordul olyasmi is, hogy amikor a páciens már nem él, a hozzátartozók egész zsáknyi gyógyszert találnak, ami legtöbbször a szemétben kerül, szennyezve ezzel a környezetet.
A patikusok átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, nem is járhatnak el másként, hiszen a törvény által erre kötelezve vannak. A gyógyszertárakban jól látható helyen kell hogy helyet kapjon egy figyelemfelkeltő, sárga tárolódoboz, ahová a polgár bedobhatja a már nem használható orvosságot, de közvetlenül a gyógyszerésznek is adhatja. Magyarkanizsán éppen folyamatban van egy szerződés megkötése egy szabadkai céggel, amely a lejárt gyógyszerek megsemmisítésével foglalkozik.
Egy magyarkanizsai magángyógyszertárban is külön tárolókosár van elhelyezve, ebbe a lakosok betehetik a lejárt szavatosságú orvosságokat. A tulajdonosnő elmondta, komoly előírások szerint kötelező átvenniük minden gyógyszert, amit meg is tesznek, de sajnos felénk ennek a kultúrája még hagy kívánnivalót maga után.

ÓBECSE: NINCS SZERZŐDÉS
Hiába házaltunk lejárt szavatosságú gyógyszerrel több óbecsei magánpatikában is, egyikben sem jártunk sikerrel, sehol nem vették át a régi pirulákat. Az állami gyógyszertárba küldtek bennünket.
Óbecsén nemrég bővült az állami patikahálózat, most már az egészségházban is ki lehet váltani a gyógyszereket, de ez sem változtatott azon a helyzeten, hogy az állami egészségügyi intézmény sem veszi vissza a lejárt szavatosságú gyógyszereket. Egy időben át lehetett ugyan adni a központi patikában őket, de nem hivatalos információink szerint végül logisztikai gondok miatt megszüntették ezt a gyakorlatot.
Dr. Kosana Nešić, az egészségház igazgatójának a tájékoztatása szerint jelenleg nincs erre vonatkozó szerződése az intézménynek, de folynak a tárgyalások.
– Keressük azt a partnert, aki ilyesmivel foglalkozik. Ez nagyon drága szolgáltatás, és egyelőre nem kötelez bennünket a törvény arra, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszereket visszavegyük a polgároktól, csak a sajátjainkról kell gondot viselnünk, és ezt meg is tesszük úgy, ahogy kell – tudtuk meg az igazgató asszonytól.

SZABADKA: CSAK AZ ÁLLAMIBAN VETTÉK ÁT
Szabadkán három magán- és az állami gyógyszertárban próbáltunk lejárt szavatosságú gyógyszert átadni. Egyedül a városháza alatti állami intézményben jártunk sikerrel, a gyógyszerész hölgy kedves mosollyal vette át tőlünk az immár hulladéknak minősülő gyógyszert. A Goodwill, a Humanus és a Benu gyógyszertárakban telefonon érdeklődtünk, hogy átvennék-e az otthon tárolt gyógyszert, és mindhárom helyen azt a választ kaptuk, hogy kizárólag az állami patikában adhatjuk át.
Jasmina Vukša, a szabadkai állami gyógyszertár illetékes munkatársa lapunknak nyilatkozva elmondta, ha akarják, ha nem, február óta kötelesek átvenni a polgároktól a lejárt szavatosságú gyógyszereket. Hozzátette, hogy a törvény az állami és a magángyógyszertárakat egyaránt kötelezi a gyógyszerek átvételére, ami a polgároknak egy dinárjába sem kerül. Jasmina Vukša szerint nemcsak a kötelező erejű törvény miatt, hanem a jó gyógyszerészgyakorlat jegyében is illene átvenni a polgároktól azokat a gyógyszereket, amelyet már nem tudnak használni.
Az intézmény bármelyik gyógyszertárában átadhatják a lakosok a gyógyszereket. Szabadkán nem helyeztek ki dobozt, a gyógyszerészekhez kell fordulni, akik először átnézik, hogy mit is szeretne átadni a polgár. Csakis gyógyszert vesznek át, más, gyógyászati vagy orvostechnikai eszközt, például használt tűket vagy gyúlékony anyagot nem vehetnek át. Mivel az állam eddig nem szabályozta törvénynél alacsonyabb rangú aktussal a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételéből, elszállításából és megfelelő módon történő megsemmisítéséből eredő költségek témakörét, ezért ezek a kiadások egyelőre a gyógyszertárakat terhelik – tudtuk meg a beszélgetés során. A gyógyszertárak tizenkét hónapon át tárolhatják az intézményben az átvett gyógyszereket, ezt követően kötelesek szerződést kötni az elszállításról a megfelelő felhatalmazásokkal és engedélyekkel rendelkező vállalattal.

TOPOLYA: EGYELŐRE NEM
Topolyán az állami gyógyszertáron kívül több magáncég is foglalkozik gyógyszerek árusításával, többek között a Zegin, a Benu és a Goodwill cég is működtet üzletet a városban. Ezeknek a döntő többsége nem veszi át a lejárt szavatosságú gyógyszereket – tudtuk meg a magánpatikák gyógyszerészeitől. Lapunk kérdésére válaszolva a Zegin gyógyszertár helyi üzletének vezetője, Tina Konstantinović gyógyszerész elmondta:
– A lejárt szavatosságú gyógyszereket nem vesszük át, mivel tudomásom szerint ezt csak az állami gyógyszertárak tehetik meg, amelyeknek különálló raktáruk van az ilyen típusú hulladék tárolására. Tudtommal a legközelebbi ilyen raktár Szabadkán van – mondta.
Ugyanakkor egy másik gyógyszertárban azt is megtudtuk, hogy a jövőben minden bizonnyal változás következik be e téren, a dolgozók ugyanis kifejtették, tudomásuk van arról, hogy a jövőben törvény kötelezi majd őket a lejárt szavatosságú gyógyszerek átvételére.
Nem hivatalos értesüléseink szerint eddig az állami gyógyszertár topolyai kirendeltségében sem volt lehetőség beadni a lejárt szavatosságú orvosságokat.

ÚJVIDÉK: CSAK AZ ÁLLAMIAKBAN GYŰJTÖTTÉK
A lejárt szavatossági idejű gyógyszereknek az átvétele az újvidéki gyógyszertárak közül csak az állami alapításúakban volt aktuális, néhány évvel ezelőttig. Tudomásunk szerint a magángyógyszertárak most sem, és korábban sem foglalkoztak ilyesmivel. Az Újvidéki Gyógyszertári Intézet kötelékében működő patikákban régebben felállítottak dobozokat, és ezekbe kellett az orvosságokat beledobálni, de miután néhány évvel ezelőtt a Papp Pál utcában lévő gyűjtőközpontjuk megtelt, a konténereket elvitték. Mivel állami szinten nincs pontosan definiálva, hogy a begyűjtött, felgyülemlett orvosságoknak mi legyen a sorsuk, Újvidéken is leállították a begyűjtési folyamatot. Várják a törvényes rendezést a megsemmisítés módszerére vonatkozóan.

ZENTA: PLUSZKIADÁS A GYÓGYSZERTÁRAKNAK
Zentán három gyógyszertárban kérdeztük meg, hogy átveszik-e a lejárt szavatosságú gyógyszereket, két magántulajdonban lévőben és a városi gyógyszertárban. A Lek patikában a tulajdonos elmondta, hogy természetesen átveszik, hiszen erre kötelezik őket az előírások, viszont ez nekik pluszköltséget jelent.
– A vállalatot, amelyik eddig átvette tőlem a visszahozott gyógyszereket, valami miatt bezárták, így másik céggel kell szerződést kötnöm. Most is van itt egy rakás régi gyógyszer, tárolgatom őket, míg nem kötök szerződést egy újabb vállalattal, amelyik átveszi. Sajnos ez mind pluszkiadás, hiszen egy ilyen szerződés megkötése legalább 20–30 ezer dinár. Az rendben van, hogy a lejárt szavatosságú gyógyszereket vissza kell vinni, és megfelelő módon kell megsemmisíteni, azzal viszont nem értek egyet, hogy ennek lebonyolításáért a gyógyszertárakat külön költségek terhelik – mondta a tulajdonos.
Az Elixir gyógyszertárba is be lehet vinni a régi gyógyszereket, ott is külön kijelölt tárolóban gyűjtik őket, akár a többi helyen. A gyógyszertár tulajdonosa azt mondta, igénylik az emberek, hogy visszahozhassák, hozzájuk elég sokan beviszik a régi gyógyszereket:
– Látható helyen fel is kellett tüntetnünk, hogy bérmentesen átvesszük, és külön tárolókat kell biztosítanunk erre a célra. Évente egyszer egy hivatalos szervnek adjuk át, és erről még a minisztériumot is értesítenünk kell – összegezte a tulajdonos.
A városi gyógyszertárban is jártunk, ott viszont nem adtak információt, az igazgató azt mondta, erről még nem nyilatkozna.

ZOMBOR: IGEN IS, NEM IS
Zomborban nincsen különösebb gyakorlata a lejárt szavatosságú gyógyszerek visszaváltásának, bár van rá lehetőség. Igaz, röpke vizsgálódásunk alapján mindössze egy patikahálózatban. Az 1766-ban alapított, Az Arany Oroszlánhoz elnevezésű, első zombori patika után Arany Oroszlánnak keresztelt gyógyszertárnak két üzlete van a városban, és kirendeltsége Apatinban, Hódságon, Gomboson, Őrszálláson és Kúlán. A Zombor központjában, a legforgalmasabb bevásárlóutcában található patikába tértünk be először, ahol a gyógyszerleadást firtató kérdésünkre nyomban érkezett a válasz:
– Természetesen átvesszük a lejárt szavatosságú orvosságokat. Tekintettel arra, hogy veszélyes hulladékról van szó, a veszélyes gyógyászati hulladékgyűjtőben tároljuk, majd megsemmisítésre küldjük – mondta az első patikus, akit megkérdeztünk.
A válaszon föllelkesülve indultunk tovább a város által alapított patikába, az egykori Népgyógyszertárba. Tudván, hogy a zombori közkórház rendelkezik gyógyászati hulladékgyűjtővel és -megsemmisítővel, úgy gondoltuk, hogy noha a két intézménynek semmi köze egymáshoz, alapítójuk sem azonos, mégis valami kapcsolat révén megoldották a gyógyszerek visszafogadását és biztonságos megsemmisítését. Tévedtünk. A sétálóutcán lévő gyógyszertárban egyértelmű volt a patikusnő: lejárt határidejű orvosságot nem lehet náluk leadni.
Legizgalmasabb párbeszéd egy másik, legalább két üzletet működtető magánpatikában esett meg. Föltettük a visszafogadásra vonatkozó kérdést, amire a kiszolgáló azt felelte, hogy a főnök asszony úton van, de nyomban megkérdezi. (Vagyis ilyen visszaváltási esetre ott még nem lehetett példa.) Kínos telefonálás kezdődött, jöjjek vissza a jövő héten, mondjuk, mindössze annyi érdekel bennünket, igen, vagy nem. A nekünk szegezett kérdéssel folytatódott: milyen mennyiségről lenne szó? Megismételtük, hogy a sajtó számára kérdezzük, visszavesznek-e lejárt szavatosságú gyógyszert vagy sem. Ha igen, mit tesznek vele. Mert ha a szemétbe dobják, azt mi is ugyanúgy megtehetjük. Újabb mobilozás, majd érkezett az üzenetközvetítő a főnök asszony válaszával: Igen, átveszik, de a részletek miatt forduljunk be a következő héten. Ami az értelmezésünkben annyit jelent, hogy nem vesznek vissza orvosságot, vagy legalábbis eddig még nem találkoztak ilyen igénnyel. A patika nevét szándékosan nem írtuk le, mert gyógyszerleadás szándékával fölösleges lenne fölkeresni.