2025. május 9., péntek

A szuverenitás-törekvések szakadatlanok

Tuzson Bence: Az EU-nak szüksége van Szerbiára

A Vajdasági Magyar Szövetség központi, Szent István-napi ünnepségének vendége, Tuzson Bence, Magyarország igazságügyi minisztere az alkalmi rendezvényt megelőzően az anyaország szuverenitás-törekvéseiről, továbbá Szerbia európai uniós perspektívájáról nyilatkozott a Magyar Szónak, de arról is szó volt, hogy mi a tétje jövő évi európai parlamenti választásoknak.

Magyarország kitart a szuverenitás-törekvések mellett, míg az európai uniós központi vezetés, illetve bizonyos uniós „nagyhatalmak” a birodalmi törekvésekhez ragaszkodnak. Fogyatkoznak vagy gyarapodnak a Magyarországhoz hasonló álláspontot képviselő uniós tagállamok, és milyen jelenleg Magyarország pozíciója ebből a szempontból?

– Nem fogyatkoznak a hasonló álláspontot képviselő államok, sőt, erősödnek azok az országok, amelyek fontosnak tartják a szuverenitás kérdését, hiszen egyre-másra azzal szembesülnek, hogy egy-egy döntés saját szuverenitásukat is megsérti. Ezért fontos, hogy a következő európai parlamenti választásokon mi történik, merre megy tovább Európa. Nem mindegy, hogy melyik irányba dőlnek el a kérdések: vajon a szuverén államokra épülő Európa valósul meg, vagy a birodalmi típusú. A következő uniós választások részben erről szólnak majd. Természetesen ez a folyamat sok éven át megy majd tovább, ám az, hogy melyik irányba kap lökést, az a következő európai uniós választásokon dől el. Szerbia szempontjából is fontos tétje van ennek a választásnak, hiszen eldőlhet, hogy mikor válhat az EU tagjává. A milyen lesz a jövő Európája választóvonalhoz érkeztünk: létrehozunk-e egy föderális Európát, amiben a nemzetek feloldódnak, vagy felépítjük az erős nemzetekre támaszkodó Európát. A magyar kormánynak az a meggyőződése, hogy csak erős nemzetekre épülő Európát lehet felépíteni. Az alapító atyák is ekképpen képzelték el az Európai Uniót. Ha az országokkal szemben diktátumokat fogalmaznak meg, az szétveri Európát.

Értékelése szerint miként befolyásolja Szerbia európai uniós perspektíváit az, hogy az államérdekek képviseletének és az önálló döntéshozatalhoz való ragaszkodás tekintetében sokkal inkább a magyar politikai szemlélet követője, mintsem az uniósé?

– Nem véletlen, hogy azt mondtam, hogy a választások sokat számítanak majd ebben a kérdésben. A magyar kormány nemzeti szempontból is azt tartja a legfontosabbnak, hogy egy közösségen belül legyünk az EU-ban. Ehhez Magyarországnak és Szerbiának gazdasági érdeke is fűződik, de ez természetesen a Balkán biztonságának is a kérdése, hiszen a térség biztonságának Szerbia a kulcsszereplője. Az EU versenyképessége kérdéseket vet fel, egyrészről az USA-val, másrészről a Távol-Kelettel szemben. Ahhoz, hogy Európa lépést tudjon tartani, szükség van Szerbiára, de az is fontos, hogy együtt gondolkodjunk ennek a térségnek a versenyképessé tételéről.

Megakadályozható-e még a magyar uniós elnökség átvétele, vagy egy későbbi időpontra halasztható a soros elnökség, esetleg korlátozhatóak-e az ország elnökségi hatáskörei?

– Azokkal kapcsolatban, akik ilyen jellegű szavakat mondtak ki, csak a következőt tudom mondani: szó, szó és szó. Ezek önmagában csak szavak. Tartalmi szempontból a magyar elnökséget nem lehet megakadályozni, a soros elnökség bekövetkezik. Az Európai Unió fejlesztésének érdekében tett erőfeszítéseinket, ami a szuverén államokra épülő Európát jelenti, tovább fogjuk vinni ebben az időszakban is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Tuzson Bence, Magyarország igazságügyi minisztere (Molnár Edvárd felvétele)