Ezen a napon Keviben a helybeli Móra István Művelődési Egyesület ünnepségén vehettek részt a falubeliek. A művelődési egyesület székházában megrendezett alkalmi program keretében az egyesület csoportjai mellett a helyi óvodások és kisiskolások is felléptek, a Ládafia csoport pedig Móra István- és Móra László-versekkel kedveskedett az egybegyűlteknek.
A rendezvénysorozat szombaton, a délutáni órákban a zentai Felsővárosi temetőben, a forradalom és szabadságharc zentai áldozatainak az emlékhelyénél alkalmi tiszteletadással és főhajtással folytatódott. A kegyeletteljes koszorúzás előtt Pataki Tibor történelemtanár, a Községi Képviselő-testület alelnöke mondott ünnepi beszédet. Pataki egyebek mellett hangsúlyozta, hogy a múltból való nemzetépítés égetően szükséges, s minden megemlékezésnek, minden ünnepnek elsődleges célja, hogy hitet merítsünk belőle. Merni kell megteremteni az egységes, közös akaratot, a tetterőt, s ezt nemcsak a történelem fényes napjaiban, hanem a hétköznapokban is gyakorolni kell. Nem szabad megfeledkezni a múltról, mert csak így leszünk erősek a jelenben, s így leszünk képesek arra, hogy céltudatosan tervezzük a jövőnket.
A kegyeletteljes koszorúzáson Recskó Szabolcs művészeti vezetővel az élen közreműködött a helybéli Délibáb népdalkórus is.
A 170 évvel ezelőtt lezajlott magyar forradalom és szabadságharc alkalmából megszervezett rendezvénysorozat fénypontja a Tisza-parti város művelődési házában szombat este megrendezett ünnepség volt, amelyen Ceglédi Rudolf, a község polgármestere köszöntötte a népes közönséget.
Ceglédi ünnepi beszédében mindenekelőtt az összefogás fontosságára hívta fel a jelenlévők figyelmét, mert mint ahogyan hangsúlyozta, csak így lehet eredményeket elérni és tetteket véghezvinni.
– Egységesen és meghatározó erővel csak a nemzet léphet fel, nemzetté pedig a közös haza szeretete és a közös anyanyelv kovácsol. Ne legyünk egymásnak ellenségei, hiszen olyan időket élünk, amikor egyre fogyatkozunk! Tanulnunk kell az őseinktől elszántságot, elhivatottságot, és okulnunk kell a múlt buktatóiból. Csak úgy lehet eredményeket elérni és tetteket véghezvinni, ha a jobbító szándék mögé állva összefogunk, és közösen, egységesen cselekszünk, amikor arra szükség van – emelte ki a községi elöljáró, és emlékeztette a jelenlévőket, hogy örökségbe kaptuk a szabadságot, és tudjuk, mekkora felelősség megőrizni azt, ami annyi drága életet követelt.
– De a szabadság kötelesség is a család, a haza és a közösségünk felé, hiszen mindenkinek a legjobb tudása szerint kell munkálkodnia a jövőért, a boldogulásért, a megmaradásért. Az ünnepünk akkor lesz igaz, ha átérezzünk azt a felelősséget és adósságot, amivel 1848 hőseinek tartozunk, hogy ne legyen hiábavaló akkori szent áldozatuk – ecsetelte a polgármester.
A rendezvény során fellépett a Cor Jesu Városi Kamarakórus, Krnács Erika eladóművész Zsoldos Ervin verséneklővel karöltve pedig Itt az idő, most vagy soha! című zenés-verses összeállítást adott elő, de az est folyamán a művelődési ház színpadán a Thurzó Lajos Művelődési és Oktatási Központ Ispiláng Gyermektánccsoportjának és a dabasi Tilinkó Néptáncegyüttesnek a produkciója is elkápráztatta az ünneplőket.
A zentai Thurzó Lajos Művelődési és Oktatási Központ, illetve a zentai önkormányzat által közösen szervezett ünnepi rendezvénysorozat március 15-én 11 órakor, a városháza oszlopcsarnokában Batthyány Lajos gróf, az első felelős magyar kormány miniszterelnöke emléktáblájának megkoszorúzásával folytatódik, amelynek keretében a Zentai Közgazdasági és Kereskedelmi Iskola, valamint a budapesti Keleti Károly Közgazdasági Szakgimnázium diákjainak a – „népek tavasza” magyar reménységét megvalósítani igyekvő, mártírhalált halt miniszterelnök tiszteletére megrendezett alkalmi – műsorát is megtekintheti a nagyérdemű, másnap este hét órakor pedig a Tornyosi Könyvtárban rendez ünnepi műsort a Herőce Polgárok Egyesülete.
