2025. május 11., vasárnap

„Lebontás vár háromszázezer jogtalanul emelt épületre”

Eddig kétezer-hatszáz végzés készült el – Az építési engedély kiadásának határideje huszonnyolc nap lesz

A Szerbiában számontartott másfél millió illegálisan emelt épületnek mintegy húsz százalékát le kell bontani – nyilatkozta tegnap a szerb közszolgálati televíziónak Zorana Mihajlović építésügyi és közlekedési miniszter. Ez azonban nem a közeljövőben fog megtörténni, és a helyzet sem teljesen menthetetlen a jogtalanul építkezők számára. A tárcavezető azt is elmondta, hogy minden egyes illegálisan felépült létesítmény tulajdonosa számára lehetőséget adnak a legalizálásra, kivéve azokat a létesítményeket, amelyek nem biztonságosak, illetve természetvédelmi területen épültek.

Az építésügyi miniszter közölte, hogy eddig kétezer-hatszáz lerombolásra vonatkozó végzés készült el, ezek olyan épületek, amelyek nem biztonságosak vagy természetvédelmi területen épültek, például az ismert kirándulóhelyeken, a Zlatiboron és a Tarán.

Az új építési és tervezési törvény hamarosan a képviselőházi döntéshozatalba jut – ígérte Zorana Mihajlović. A törvénytervezetbe – közölte – végül nem került be a használati jog tulajdonjogra való átváltásának lehetősége, ehelyett az elfogadásra váró törvényben azt a jogot elevenítették fel, amelyre az elmúlt három évben nem nyílott lehetőség: eszerint aki a használati jog birtokában van, annak az építkezési jog is rendelkezésére áll. A tárcavezető szerint azért döntöttek így, hogy elkerüljék annak lehetőségét, hogy bárki vitatható módon jusson földterülethez. Hozzátette: ezenkívül változatlanul hagytak minden cikkelyt a törvénytervezetben, például azt is, hogy az építési engedély kiadásának határideje legfeljebb huszonnyolc nap.

Ezzel együtt az elektronikus építési engedély bevezetésén is intenzíven munkálkodnak, és ez gyakorlatilag nullára fogja csökkenteni a visszaélések lehetőségét, a korrupciót az építkezési engedélyek megszerzésekor. A tervek szerint már jövőre életbe lép ez az elektronikus rendszer.

A földterület használati jogának tulajdonjoggá való átruházásának lehetőségéről is valószínűleg jövőre születik jogszabály, külön törvény szabályozza mjd az építkezési engedélyek kiadásáról, és külön törvényt hoznak az építőipar működésének szabályozásáról.

Zorana Mihajlović szerint meg kellett hosszabbítaniuk a legalizálásra beadott dokumentáció hiánypótlásának határidejét, ugyanis nagyon sok hiányos kérelem érkezett hozzájuk.

– Hat hónap erre elegendő kell hogy legyen, és ha az érintettek a hiányzó dokumentumokat addig sem pótolják, ezeket az épületeket lerombolják.

A tárcavezető a számok kapcsán közölte: az ország területén mintegy másfél millió illegálisan emelt épület van, legtöbb a főváros területén, itt számukat négyszázezerre becsülik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel