A klasszikus energiaforrásoktól való függőség csökkentése, az alternatív energiák szélesebb körű felhasználásának terjesztése, valamint a biogáz, a biopellet hazai piacának megteremtése a központi célja a tartományi energiaügyi titkárságnak a következő évben – hangzott el tegnap Újvidéken, a tartományi kormány épületében tartott sajtótájékoztatón. A tervek közé tartozik továbbá a tavaly indított hosszú távú projektumok folytatása, valamint több pályázat kihirdetése.
Nataša Pavićević-Bajić, tartományi energiaügyi titkár az újságírók képviselőjének elmondta, hogy a titkárság egyik legfontosabb irányelve a fosszilis energiaforrások felhasználásának csökkentése. Mint mondta, ez már csak azért is fontos, mert a korlátolt mennyiségű klasszikus energiaforrások egyre inkább drágulnak, míg a bioenergia felhasználása évről évre egyszerűbb, kevesebb kiadással jár, és kedvezőbb a környezetre gyakorolt hatása.
Az alternatív energiaforrások felhasználásának serkentése érdekében a titkárság a következő évben igyekszik minél jobb feltételeket biztosítani a biopellet és a biomassza előállításához. Az energiaügyi titkár elmondta, hogy ez ügyben már konkrét lépéseket is tett az ország. Szerbia történetesen március elejétől nagy valószínűséggel engedélyt kap az Európai Uniótól a biopellet exportálására. Mint ahogy azt Pavićević-Bajić elmondta, ezzel sem az országnak, sem a tartománynak nem a kivitel megnövelése a célja, hanem a hazai biopellet piaca alapjainak lefektetése. Az energiaügyi titkár arról beszélt, hogy az alternatív energiatermelés fejlesztése közérdek, hiszen annak fejlesztésével párhuzamosan erősödik a gazdaság, fejlődik az ország, továbbá csökkennek a polgárok számlakiadásai is.
Az idei pályázatokkal is a biogáz, biomassza, illetve biopellet piacának fejlesztését igyekszik előirányozni a titkárság. A 2014-es pályázatokkal elsősorban a biopellet termelését serkentenék, de különböző mezőgazdasági magánbirtokokon is szeretnék meghonosítani a bioenergia-felhasználást. Az energiaügyi titkár erre vonatkozóan elmondta, hogy elsősorban marha-, sertés- és tejfarmokon szeretnék bevezetni a biomassza felhasználását, hiszen ezáltal csökkenhet a gazdák kiadása, és párhuzamosan növekedhet a termelékenység. Ezen kívül a titkárság a biomassza és pellet tárolási módszereinek fejlesztésére is kiírja a pályázatot.
