2024. május 9., csütörtök

Magyar nap Nagybecskereken

Stratégia partnerség Gyulával, magyarországi előadók az Inocoopon, amelyet megtekintett Pásztor István, a tartományi parlament elnöke

Túlzás nélkül mondható, hogy igazi magyar nap volt pénteken Nagybecskereken: a városházán Gyula város küldöttségét fogadta Ivan Bošnjak polgármester, az Inocoop 2013. innovációs, kooperációs és vállalkozói kiállítás keretében pedig a Magyar–szerb Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében tartottak előadásokat. Nagybecskereken járt Pásztor István, VAT Képviselőházának elnöke is, aki megtekintette az Inocoop kiállítást, majd a gyulai küldöttség és a nagybecskereki önkormányzat képviselőinek társaságában ellátogatott Muzslya helyi közösségbe és néhány családi gazdaságba.

Palatinus Jánosnak, a muzslyai Fókusz M Vidékfejlesztési és tájékoztatási civil központ tanácsosának és Opacsics Lászlónak, a Gyulai Várfürdő igazgató-helyettesének a beszélgetése nyomán született meg az ötlet, hogy érdemes volna szorosabbá fűzni az együttműködést Nagybecskerek és Gyula között. Egyrészt, mert már eddig is szoros kapcsolat alakult ki a két városban élők között (a kilencvenes évekig sok bánáti rendszeres vendége volt a Gyulai Várfürdőnek), másrészt, pedig mert az EU tagországa és a csatlakozásra váró ország települései közötti, határon átnyúló együttműködés mindkét fél számára hasznos lehet. A jövőbeni együttműködés részleteiről tárgyalt a nagybecskereki városházán Ivan Bošnjak polgármester Gyula város küldöttségével, amelyet Görgényi Ernő polgármester vezetett.

Ivan Bošnjak elmondta, hogy Nagybecskereknek jó kapcsolata van Békés-megyével, hiszen Békéscsaba a Béga-menti város testvértelepülése. Ugyancsak hasonló kapcsolatban vannak Araddal, amely egyben Gyulának is testvértelepülése. A polgármester szerint a három városnak a kapcsolatát kamatoztatni lehetne az EU felé vezető európai integrációs folyamatban.

Gyula városának még nincs testvér-települési kapcsolata Szerbiában, ezért ez a városvezetés egyik fontos célkitűzése. Kapcsolatok azonban már léteznek a gyulai emberek és a vajdasági emberek között, és mint ahogy Görgényi Ernő polgármester mondja, sokkal több köt össze bennünket, mint amennyi elválaszt.   

– Rengeteg közös problémánk és közös ügyeink vannak. Ráadásul Nagybecskereken van egy jelentős magyar közösség, amelyik a híd szerepét tudná betölteni ebben a partnerségben. A turizmus az egyik fontos célterület, amelyben együtt tudnánk működni Hiszen Gyula városa az uniós csatlakozás után nagyon eredményesen pályázott turizmus fejlesztését szolgáló pályázatokra, sokmillió eurós pályázatokat valósítottunk meg. Most is egy hatezer négyzetméteres családi élményfürdőt építünk, amely az év végére kész lesz. A pályázatok sikerességének titkát szívesen megosztanánk Nagybecskerek vezetésével, nyilatkozta Görgényi Ernő, hangsúlyozva, hogy a rövid idő alatt Nagybecskereken olyan városvezetést sikerült megismerni, amely nyitott a tapasztalatcserékre és a partnerségre.

Pásztor István, VAT Képviselőházának elnöke megtekintette az Inocoop 2013. innovációs, kooperációs és vállalkozói kiállítást, amely szeptember elsejéig tart nagybecskereki Medison sportcsarnokban. A gazdálkodási nehézségek ellenére az idén mintegy 270 kis- és középvállalkozó mutatkozik be, ami csak alátámasztja a véleményt, hogy vállalkozók nélkül nem lehet kilábalni a válságból. Pásztor István többször járt a nagybecskereki kiállításon, és mint mondta, ha nem is túl nagy, de előrelépés tapasztalható, a rendezvény hű maradt az előző évek szintjéhez, ami azt mutatja, hogy megvan a létjogosultsága.

– Számomra külön momentumot jelent az itteni magyar vállalkozásoknak a szerepvállalása. Nemcsak azért, mert több mint ötven kiállítót mozgatott meg, hanem azért is, mert generált egy olyan együttműködést, amelyik talán egyfajta keretet tud biztosítani a nemzetköziség szempontjából. Az ő indítványukra jött létre ugyanis a kapcsolatteremtés Gyula városa és Nagybecskerek között. Az a stratégiai partnerségi viszony, ami a két város között létre fog jönni, azt gondolom, hogy az itteni vállalkozók szempontjából és elsősorban a magyar vállalkozók szempontjából esélyt jelent. Általában az szokott lenni, hogy a politikusok megállapodnak a régiós kapcsolatokról, a települési és testvérvárosi kapcsolatokról, és utána keresik a kapcsolatnak a tartalmát. Itt most fordított dolog történt: a vállalkozók megtalálták a közös érdeket, és rávették a két városnak a vezetését, hogy ezt az érdeket megerősítve, kössenek partnerségi megállapodást. Ez számomra egy új momentum és azt bizonyítja, hogy a Fókusz M köré, a Klaszterba csoportosuló vállalkozóknak van elképzelésük, van ambíciójuk, amiket mindenféleképpen támogatnunk kell – nyilatkozta a kiállítás megtekintése után Pásztor István.