Kúla községben már csak a kúlai Petőfi Brigád Általános Iskolában van magyar nyelvű oktatás. A Magyar Nemzeti Tanács kiemelt jelentőségű iskolája ez. A magyar tagozatok fenntartásáért minden évben nagy erőfeszítéseket tesz az iskola vezetősége az MNT támogatásával, hiszen az anyanyelven történő tudásszerzés semmivel sem pótolható. S tudjuk jól, ha valahol megszűnik az anyanyelvi tagozat, törvényszerű, hogy felgyorsul a magyarok számbeli fogyatkozása.
A nagy erőfeszítéseknek megvan a gyümölcse. A petőfis diákok szinte minden versenyről, megmérettetésről, legyen az bármely tantárgyból, bármely szinten, díjakkal és elismerésekkel térnek haza.

(Fotó: Ótos András)
Így volt ez a közelmúltban is, amikor az iskola Allegro énekcsoportja első helyezéssel tért haza a magyarországi Lakitelekről, ahol a Bács-Kiskun Megyei Kisiskolák Közművelődési Egyesülete és a Lakitelek Népfőiskola Ifjúsági Ki Mit Tud? versenyén vettek részt.
Hevér Judit zenetanárnő a 2016/2017-es tanévben vette át a zenei nevelést az iskolában, és a kezdeti nehézségek ellenére – mert mint mondja, eddig csak szerb nyelven tanított –, könnyen megtalálta a közös hangot a felső osztályos diákokkal, akiket tanít.
Tizenöt éve dolgozik a tanügyben, és észre kell venni, hogy az utóbbi években felnövő generációk alkalmazkodnak a gyors és ritmikus életvitelhez, ami a tanórákra is kihat, mondja a zenetanárnő.
– Szeptember elején a programíráskor a szabad aktivitást is fel kellett tüntetni az oktatási tervben, így jött az ötlet az énekcsoport megalakítása, amely az Allegro nevet viseli. Nyolc lány és három fiú képezi a csoportot, és heti rendszerességgel gyakorolunk, ami alkalmanként több órát jelent. Figyelembe véve a fiatalok igényeit, egy új előadásmódot és repertoárt alkottunk meg, amely abban különbözik a hagyományos énekkarok, énekcsoportok fellépésétől, hogy ebben mozgás, pörgés, tapsolás, csettintés is társul az ének mellé – mondja a tanárnő.

Olyan érzésem van, hogy ez az énekcsoport alig várja, hogy színpadra léphessen, és azt mindig mosolygós arccal és vidám tekintettel teszik, ami mindig egy hatalmas pluszt jelent a fellépéseken, versenyeken. Így volt ez a lakiteleki Ki Mit Tud?-on is. A Szeretet áradjon köztünk elnevezésű eladásukat a magyar népdalok után egy ritmikus dzsessz szám követte, amely kánonban hangzott el, és a fellépés végére még pörgősebb, dinamikusabb hangzású afrikai és ázsiai hagyományos dallamokat csendítettünk fel, természetesen mindezt tapssal, dobbantással, csettintéssel, karmozdulatok kíséretében. Hatalmas tapsot kapott az Allegro énekcsoport, és a négytagú zsűri sem volt szűkmarkú, az első helyezést nekik ítélte oda, ebben a kategóriában, amelyben 9 énekkar, énekcsoport lépett fel – büszkélkedik a tanárnő. A fellépők Romániából, Ukrajnából, Szerbiából és Magyarországról érkeztek a megmérettetésre, elhangzott ott szólóének, szavalat, mesemondás is.
Az Allegro énekcsoport két tagja szólóének kategóriában is közönség elé lépett, Fenyvesi Petronella második, Pánity Nóra pedig harmadik helyezést értek el népdal és könnyűzenei darabok előadásával.
A díjazottak értékes könyveket kaptak elismerésül.
Mivel nagyon kis létszámúak a magyar nyelven tanuló osztályok, és hogy utánpótlása is legyen az énekcsoportnak, a tanárnő az alsós tagozatok tanulóit is felkereste, és a második, harmadik és negyedik osztályos diákokkal beindította a Pingvinek énekcsoportot, amelynek munkájába a magyar és szerb diákok is bekapcsolódtak, és ők is felléptek a félévi iskolai koncerten.
Jelenleg az év végi koncertre készülnek, amelyre június 7-én kerül sor az iskola előcsarnokában, és mint ahogy Hevér Judit zenetanárnő mondja, a tanév alatt elsajátítottak kerülnek majd bemutatásra, de természetesen a Lakiteleken előadott és díjazott előadást is megtekintheti majd a nagyérdemű.
