2024. május 20., hétfő

Arattak a zugtaxisok

Mit tapasztaltak a fogyasztóvédők az újvidéki Exiten?
Amint azt annak idején hírül adtuk, a Szerbiai Fogyasztóvédők Asszociációja, az APOS is részt vett az újvidéki Exiten. Az érdekelteket Bogdan Popović, a szervezet okleveles jogásza tájékoztatta fogyasztóvédelmi jogaikról, az ügyeletes idegenforgalmi és piaci felügyelők pedig a helyszínen a vendégek rendelkezésére álltak.

Az Exitre érkezett turisták leggyakrabban a taxisok szolgáltatásaira panaszkodtak. Az idén ugyanis nehéz volt megkülönböztetni a nem regisztrált szállítmányozókat a legálisan működőktől, mivel a gépkocsik jelzése szinte azonos volt. Ez még nem is okozott volna különösebb gondot, ám a szállítási díj annál inkább. Az alkalmi taxisok ugyanis, élve a kínálkozó lehetőséggel, jóval drágábban szállították az utasokat. A hazai vendégek arra panaszkodtak, hogy a hajnali órákban – amikor a várból a városba szerettek volna utazni – a taxisok elutasították őket, a külföldieket részesítették előnyben, mivel velük egy-egy túrát jobban meg tudtak fizettetni, jobban kerestek rajtuk, mint a hazaiakon.
Többen panaszkodtak arra is, hogy sokba került a telefonos információ, amikor a buszok menetrendje iránt érdeklődtek az illetékes szolgálatnál. Kifogás érkezett arra is, hogy a vár környékén lévő kisebb üzletekben indokolatlanul magasabbak voltak az árak, mivel a kereskedők a jó kereseti lehetőség reményében alaposan megdrágították termékeiket. Néhányan panaszt tettek arra, hogy a piacokon kevesebb árut kaptak, mint amennyit a mérleg mutatott, s volt olyan eset is, hogy az árusok nem voltak hajlandóak kiszolgálni a vevőket, arra hivatkozva, hogy nincs visszajáró aprópénzük. Egyesek pedig azt tették szóvá, hogy egy boltban olyan sajtot vásároltak, melyen nem volt feltüntetve a szavatossági idő.