Az Európa Tanács és az Európai Parlament között jelenleg is folyik az élelmiszerek csomagolásán kötelezően feltüntetend ő információkra vonatkozó szabályok tárgyalása. A környezetvédelmi szakbizottság által elfogadott legújabb módosítások szerint az élelmiszerek címkéinek feliratait könnyen olvashatóvá kell tenni.
Arról, hogy az adott élelmiszer tartalmaz-e valamilyen allergén összetevőt – még az éttermekben, menzán értékesített, valamint az áruházakban frissen csomagolt élelmiszerek is – tájékoztatni kell a fogyasztókat. A feldolgozatlan hústermékek, halak és szárnyasok esetén pedig az első lefagyasztás időpontját is fel kell tüntetniük a gyártóknak.
Az elképzelések szerint a jövőben a hús- és tejtermékek, illetve zöldségek és gyümölcsök származási helyéről is tájékoztatni kellene a fogyasztókat. Az Európai Parlament ezen felül szorgalmazta azt a módosítást is, amely szerint, ha egy állat felnevelési és feldolgozási helye különbözik, akkor mindkét ország nevét fel kell tüntetni a csomagoláson. Az Európa Tanács azonban ez utóbbi javaslatot nem támogatta, mint ahogy azt sem, hogy az információt a csomagolás elülső oldalán kelljen feltüntetni.
A csomagolás hátoldalán viszont több dolgot is kötelezően szerepeltetne az Európai Parlament, ezek szerint a termék cukor-, só- és zsírtartalmát megismerhetővé kell tenni a fogyasztó számára olyan mélységben, hogy még a telített és mesterséges zsírsavak is feltüntetésre kerüljenek. Ilyen elengedhetetlen fontosságú, kötelezően közlendő információnak ítélte a parlament a termékek szénhidráttartalmát is.
A fenti szigorú szabályok alól kivételt csak a szezonális áruk, az azonnali fogyasztásra szánt áruk, alkoholos italok, valamint a kézzel készített termékek képeznének. Élelmiszer-utánzatok esetén pedig ennek tényét szintén egyértelművé kívánják tenni. Így például a fogyasztó számára ránézésre nem egyértelmű egy sajt esetén, hogy nem egy igazi sajtot lát, hanem azt valójában növényi eredetű zsiradékból állították elő.
Az EP célja a módosítások elfogadásával az eltérő tagállami címkézési követelmények összehangolása. Az Európai Bizottsággal és az Európa Tanáccsal május 10-én kezdődnek meg az egyeztetések, a második olvasatban történő szavazás pedig várhatóan júliusra fog esni.
