Valójában úgy kellett volna írnunk, hogy „ingyenes” – hiszen ezek az úgynevezett „free to play” játékok valójában egyáltalán nem ingyenesek, sőt!
Erre jöhetett rá jó pár amerikai szülő is, miután csemetéik alaposan kiürítették hitelkártyáikat a különböző „ingyenes” játékok révén. Annyi megkeresés érkezett, hogy az Amerikai Fogyasztóvédelmi Hivatal (FTC – Federal Trade Commission) immár kénytelen hivatalosan is vizsgálatot indítani; igaz, egyelőre csak általánosságban (vizsgálni fogják a Facebook, az iPhone és a webes játékokat is) –, és nem egy-egy játékra kihegyezve.
A vizsgálat tárgyai az úgynevezett „in app purchases”, azaz az alkalmazáson (játékon) belül megvásárolható dolgok, azaz virtuális javak. A legnépszerűbb és legismertebb ilyen „in app” vásárlás például a Famrville-ben pénzért vásárolható idő, és egyéb mókás tárgyak: így lesz egy ingyenesen játszható játékból egy elég drága hobbi. A Capcom, kifejezetten gyerekek számára készült „ingyenes” játékában, a Smurfs Village-ben például 99 dollárba (nem olcsó) kerül egy vödör Smurfberry (bármi is legyen az). Az FTC véleménye szerint a kifejezetten gyerekeket és fiatalokat célzó ingyenes játékokban óvatosabban kellene kezelni az ilyen eladásokat/tranzakciókat, hiszen a fiatalok sok esetben nem érzik még a pénz értékét, és a szüleik hitelkártyájával megvásárolt pár vödör Smurfberry számukra csak szórakozás, mintegy a játék része.
