2025. május 12., hétfő

Csalogató akciók

Nem árt a fokozott óvatosság!

Аlig ért véget a karácsonyi, illetve újévi bevásárlási őrület, a jelenleg aktuális, év eleji árleszállításokkal a kereskedők újabb támadásba lendültek a vásárlók megnyerése céljából. Ilyenkor vannak esetek, amikor nem árt, ha fenntartással kezeljük a „jobbnál jobb” kedvezményeket, amelyekkel az üzletekbe próbálnak csalogatni bennünket.

– Bármilyen akcióról van szó, a fogyasztóknak tudniuk kell, hogy árleszállítások alkalmával is ugyanolyanok a jogaik, mint a többi vásárlás alkalmával– ismertette az ilyenkor kapcsolatos tudnivalókat Király István, a Zentai Fogyasztóvédelmi Központ vezetője, és hozzátette, hogy a fogyasztóknak oda kell figyelniük, hogy valós árleszállításról van-e szó vagy csupán valamilyen hibás portéka leértékeléséről. Ha az utóbbiról van szó, akkor a kereskedő köteles figyelmeztetni erről a potenciális vásárlót. Ezt látott állapotban történő vásárlásnak nevezik a fogyasztóvédő szerint, s ezt követően a reklamációknak nincsen helye.

Ugyanakkor mindenképpen figyeljünk arra is, hogy milyen az akciós áru állaga, át van-e csomagolva, illetve címkézve. Mindenképpen nézzük meg azt is, hogy mikor jár le a termék szavatossági ideje. Király szerint a fogyasztóknak jogukban áll megkérdezni azt is, hogy mi az oka az árleszállításnak, mivel az új fogyasztóvédelmi törvény értelmében a kereskedőnek mindenről tájékoztatnia kell a vásárlót.

Árleszállítások alkalmával hazánkban gyakran megtörténik az is, hogy a hirdetőtáblákon nincs feltüntetve, hogy konkrétan mire vonatkozik a kedvezmény, s nem egyszer csupán egy-két terméknek akciós az ára, és nem az üzletben található teljes készletnek.

A vásárlók klasszikus átverésének számít az is, hogy az élelmes kereskedők „akciós csomagolásban” valójában az adott termék eredeti árát fizettetik meg. Ez akkor lehetséges, amikor az üzletekben csupán az állítólagos árleszállítás mértékét tüntetik fel a termékeken, a régi árat viszont nem.

Különben is a hozzáértők szerint a a kereskedők számára egyáltalán nem lényeges, hogy 10 vagy 70 százalékosak az árleszállítások, ők – ellentétben a fogyasztókkal – mindig nyerésben vannak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel