Már hírt adtam kedves olvasóimnak két olyan forradalmi újításról a medicinában, amelyek a szakembereket is ámulatba ejti: a gamma-kés vérmentes műtéteket lát el az emberi agy rejtekeiben, olyan pontossággal, amit csak elektromos mikroszkóppal tud az agysebész követni. A gamma-sugarakat kibocsátó készülék olyan hatásfokkal rendelkezik, hogy akár az agy közepén elrejtőző, 1,5-2 cm átmérőjű tumort is megtalálja, és eltávolítja azt anélkül, hogy koponyanyitás, vérzés vagy fájdalom kísérné a műtétet.
Másik csodálatos sebészeti újdonságként a Da Vinci robot-sebészről (vagy sebész-robot?) írtam, melynek munkája elismerést váltott ki még a sebészeti munkakörben is, s ez nagyobb meglepetésnek számít, mint az a tény, hogy a betegek is szívesen alávetik magukat az általa végzett operációknak.
Említettem volt, hogy ma már az USA-ban a prosztataműtétek 30 százaléka a Da Vinci robot-sebész „keze munkája”. Nos, úgy látszik, hogy teljesen kiegészül a sebészeti robot-műtő, megvalósul egy tegnap még elképzelhetetlen kép: a sebészeti műtő csendjében csak a robotgépeket és a beteget találjuk, az emberi lényt „tilos a bemenet” felirat fogadja. A Kanári-szigetek egzotikus légkörében – így szól a hír – kifejlesztettek egy olyan eljárást, amelynek köszönhetően automatikusan befolyásolható az altatás mélysége a műtétek során. Az új műszer nemcsak észleli az altatás mélységét, és ennek megfelelően adagolja az altatószert, hanem – ami igazán elképeszt – figyelembe veszi, hogy minden egyes páciensnek különböző az altatószer-toleranciája. Ezt a szigorúan személyes tulajdonságot csak emberi agy tudja követni – állították eddig az altatóorvosok –, közvetlen és azonnali beavatkozás lehetőségével. Az altatás nem a technikai „kütyük” dolga – szólt a fáma.
Nos, az altató-robot mégis megszületett. A műszer szenzorok segítségével követi a beteg elektromos agyhullámait, és komputere az agyműködés, a vérnyomás, a pulzusszám és annak erőssége mértékeiből kiszámítja, képernyőjén pedig követi és rögzíti az altatás mélységét. Az altatószert olyan mértékben adagolja, hogy az altatás mélysége 40 és 60 BIS-érték között legyen. A BIS-érték altatóorvosi kifejezés: a 0 (a legmélyebb tudatlanság) és a 100 (teljes ébrenlét) között mozog. A műtét a 40 és 60-as tartományban lehetséges. Igen ám, de az altatás mellett az aneszteziológus (altatóorvos) dolga a fájdalommentesítés (maga az altatás nem mentesít a fájdalomérzettől) és az izomellazítás is, amely biztosítja az elernyedt izomzatot a hasfalban, a végtagokban, és ezzel megkönnyíti a sebész munkáját. A tudósítás szerint a robot ezt a munkát is elvégzi, a kellő gyógyszereket közvetlenül a vérerekbe adagolja.
Fennmarad azonban még egy, nem is apró feladat. A műtét során felléphetnek szívgyengeségi problémák, tüdővizenyő, allergiás reakciók, vagy akár megállhat a szív is, különösen idősebb vagy többfajta betegségben szenvedőknél. Az altatóorvos dolga ilyenkor, hogy tudásával, készenlétével azonnal gyógyszeresen beavatkozzon, helyreállítsa a beteg egészségállapotát és biztosítsa a műtét befejezését. Ennél a feladatnál egyelőre a robot még tehetetlen. A kutatóktól tehát további fejlesztést igényel az altató-robot tökéletesítése, ami nem kis feladat. Mondhatnánk, ez lesz a nehezebb része munkájuknak.
