Február utolsó hetében a Köztársasági Nyugdíjbiztosítási Alap Igazgatóbizottsága 252,23 millió dinárt hagyott jóvá az idei évre a nyugdíjasok gyógyüdültetésére. Ez alapján a hozzáértők már kiszámították, hogy 2011-ben 9400 nyugdíjas üdülhet ingyen. Egyébként a pénzt úgy osztották fel, hogy 229,9 millió dinár illeti meg a munkásnyugdíjasokat, az iparosnyugdíjasoknak 19,4 millió dinár jutott, a földművesnyugdíjasoknak pedig 2,1 millió dinár. A korábbi gyakorlathoz híven az összeget az üdültetést lebonyolító nyugdíjszervezeteknek fizetik majd ki.
Az igazgatóbizottság döntött arról is, hogy ezúttal nem módosítja az üdülésre vonatkozó pályázati feltételeket, tehát az pályázhat, akinek a nyugdíjjárandósága nem haladja meg a 20 372 dinárt, ezenkívül feltétel az is, hogy a nyugdíjon kívül ne legyen más bevétele, és ide kívánkozik a harmadik feltétel is, hogy a pályázó az utóbbi három évben nem volt gyógyüdülésen a Köztársasági Nyugdíjbiztosítási Alap költségén.
Pontosan nem tudni, hogy mikor írják ki a pályázatot. Talán március 10-e körül, jelenik meg, és nyomban kifüggesztik majd a nyugdíjas-egyesületek és az alap helyi kirendeltségeinek a hirdetőtábláján. Arról sem született döntés, hogy 20 vagy 30 napig lesz nyitva a pályázat, avagy hogy hány nap áll rendelkezésre a kérvényezőknek, hogy átadhassák a szükséges dokumentumokat. Maga a Köztársasági Nyugdíjbiztosítási Alap fog szerződést kötni a gyógyüdülőkkel és gyógyközpontokkal, s csak ezután derül ki, hogy hová mehetnek a nyugdíjasok nyaralni. Várható, hogy az első csoport már április végén indulhat.
Egyelőre az alap vezetőségében megoszlanak a vélemények arról, hogy kedvező lesz-e a nyugdíjasok számára, ha az alaphoz visszakerülnek a nyugdíjjárulékból felépített gyógyfürdők és gyógyközpontok. Ugyanis van ilyen jellegű törekvés, s ezt az utóbbi időben egyre határozottabban szorgalmazzák. Az említett létesítmények java része felújításra szorult, ami minden bizonnyal sok pénzbe kerül, tehát ez újabb nagy tehertételt jelent majd a nyugdíjbiztosítási alap számára.
Arról van szó ugyanis, hogy valamikor a 70-es és 80-as évek táján, az úgynevezett „aranyévekben” a nyugdíjbiztosítási alap kasszájába annyi pénz áramlott be havonta, hogy sokszor előre négy-öthavi nyugdíjra megvolt a kifizetendő összeg. Nem csoda, hiszen abban az időben egy nyugdíjasra 4-5 foglalkoztatott is jutott, nem úgy, mint manapság, csupán 1,6 foglalkoztatott jut egy nyugdíjasra. Akkor épült 26 gyógyfürdő, az akkori nyugdíjbiztosítási alap finanszírozásával, a beruházások értéke meghaladta a mostani 500 millió eurót is. Ezek a létesítmények ma már más tulajdonában vannak, viszont az alap úgy gondolja, hogy elérkezett az ideje, hogy visszaköveteljék, ha szükséges, akár per útján. Ha ez sikerrel jár, nyugdíjasainknak bizonyára még nagyobb lehetőségük lesz az ingyenes üdülésre.
