2025. május 18., vasárnap

Derékfájás

Kihez forduljunk, és mikor?

Tíz ember közül kilencnek már volt vagy van derékfájással kapcsolatos panasza. Nem csoda, szervezetünk leginkább megterhelt részéről van szó, talán az ősidők, az ember két lábra állása óta. Ha megkérdeznénk bármelyik általános orvost, milyen panaszokkal fordul a legtöbb ember hozzá, bizonyosan a derékfájásra szavazna. Egy ilyen, nagyon sűrűn előforduló tünetnél legfontosabb választ adni arra a kérdésre, mikor kezeljük házilag, mikor forduljunk az alternatív medicina felé, és mikor vegyük igénybe a körzeti vagy a specialista orvosi segítséget.

Jó tudni, hogy az egyszerű derékfájás legtöbbször otthoni kezelés során is javul. Azt is vegyük tekintetbe, hogy minden túlzott fizikai megerőltetés elsősorban derékfájdalommal bosszulja meg magát, szervezetünk így tiltakozik az eltúlzott, pihenést mellőző munka – legyen az kapálás, emelés, cipekedés – ellen. Ha nem hallgatjuk meg a jelzését, a túlnyújtott, „meghúzódott” hátizmok és a gerincízületi inak görcsös, hasító fájdalommal reagálnak a legegyszerűbb mozdulatainkra, például a cipőhúzásra is. Gyakorlatilag ez az izomfájdalom eltilt minden munkától néhány napra, szerencsére átmenetileg, a pihenés és néhány szem aszpirin azonban feledteti a bajt. Sokkal komolyabb a baj, ha a derékfájdalmakat a következő ártalmak okozzák:

Gerincsérv (diszkusz hernia). Csigolyáink között porckorongok biztosítják a mozgást. A hosszan tartó megerőltetés következtében a porckorong megsérülhet, és elveszítve tartását kitüremlik a gerincoszlop belsejébe, s közvetlen nyomás alá helyezi az ott futó idegeket. Sok esetben ez a nyomás azt az idegszálat érinti, amely a láb mozgását biztosítja. Ebben az esetben éles fájdalom sugárzik a farpofákba és a láb hátulsó felszínére. Ezt a gyakori kórt isiász néven ismerjük. Az öregedés velejárójaként ismert magának a gerinccsontozatnak az „elhasználódásából” fakadó állapot, amikor kóros csontkinövések keletkeznek a csigolyákon, és tüskéi forduláskor, hajláskor bántalmazzák a környező izmokat, rosszabb esetben az idegeket. Ez a csigolyabántalom vagy szpondilózis könnyedén kimutatható röntgenfelvétellel.

Végül meg kell említeni még egy sűrűn előforduló derékbántalmat, amely úgyszólván állandó fájdalommal jár, de ha nem is azonnal, 50-100 méter megtétele után tűrhetetlenül sugárzik a lapockák alá. Ez a gerinccsúszás, a szpondilozisztézis, aminek kiváltó oka két csigolya felületi megcsúszása.

A derékfájás egyike azoknak a betegségeknek, amely miatt nem kell azonnal orvoshoz menni. A nagy százalékban kellemetlen, ám jóindulatú megbetegedés csak pihenésre utal, már 2-3 napos folyamatos fekvés a kemény rugózatú fekvőhelyen meghozza a javulást. Még gyorsabb eredményt érünk el, ha kombináljuk derekunk pihentetését gyulladáscsökkentők: aszpirin vagy ibuprofen szedésével.

Forduljunk azonban orvoshoz, ha rövid időn belül a fájdalom kiújul, ha kisugárzik egyik vagy mindkét lábunkba, ha hasi fájdalommal, lázzal és pulzáló érzéssel társul, és végül az egyik vagy mindkét lábunk gyengeségét, zsibbadását, érzéskiesését okozza (akár csak kis bőrterületen is).

Alternatív gyógykezelést is alkalmazhatunk, ha ki szeretnénk kerülni a tabletták, injekciók és idegblokkolások alkalmazását. Gondolok itt elsősorban a meleg fürdőkre, gyógymasszázsra, fizikoterápiára és tornára, akupunktúrára, de mindezt csak azok után, ha a szakorvostól olyan diagnózist kaptunk, amely krónikus, jóindulatú, azaz nem tumor, vagy heveny gyulladás okozta betegségre utal.

Magyar ember Magyar Szót érdemel