2025. május 17., szombat

Nem sírják vissza az eltelt esztendőt

A nyugdíjasok abban reménykednek, hogy ez az év sokkal jobb lesz, mint a tavalyi

Egy biztos, hogy az 1,6 milliós szerbiai nyugdíjas társadalom nem fogja visszasírni az eltelt esztendőt. Semmi jót sem hozott számukra a 2010-es év, hiszen a 2009-ben befagyasztott nyugdíjakat annak ellenére, hogy mindenféle ígérgetések elhangzottak, 2010-ben nem oldották fel.

Valamikor tavaly az év közepe táján kezdték ámítani a nyugdíjasokat azzal, hogy őszre növelik havi járandóságukat, de egy idő után elcsitultak az ígérgetések, s inkább a Nemzetközi Valutaalap érkező képviselőivel riogatták az ország legidősebb polgárait. A nyár közepére egyértelművé vált, hogy a befagyasztás feloldásából nem lesz semmi. Végül szeptemberben salamoni döntés született, nyugdíjemelés helyett a kisnyugdíjasoknak – akiknek a havi járandósága nem haladta meg a 30 000 dinárt – osztottak ki egyszeri 5000 dináros segélyt. Ezt a legtöbb nyugdíjas október végéig kézhez kapta, nem így azok a legidősebb polgáraink, akik részben külföldről kapják a nyugdíjukat, mert rájuk csak 2010 utolsó napjaiban került sor. Lehet, hogy még mindig nem kapták meg mindannyian azt, ami nekik jár. Az már teljesen biztos, hogy az említett egyszeri segély összege nem számítódik bele az alapnyugdíjba, tehát az idén esedékes nyugdíjemelésnél az 5000 dinárból semmi haszon nem származik.

Az elmúlt esztendőre a nyugdíjbiztosítási törvény módosítása is rányomta bélyegét – ez sem hozott a nyugdíjasok számára semmi jót. Noha általános a nézet, hogy a nyugdíjtörvény miatt fogják visszafogottabban emelni a nyugdíjakat, valójában ezt a kérdést a korábban elfogadott költségvetési rendszerről szóló törvény döntötte el. Ezen jogszabály értelmében előirányozták, hogy 2015-ig a költségvetésből kiválasztott összeget, amelyet a nyugdíjak kifizetésére szánnak, fokozatosan csökkenteni fogják. A korábban megszokott 15 százalékot (ami a bruttó társadalmi össztermékre vonatkozik) 2015-ig le fogják faragni 10 százalékra. Ez egyértelműen azt jelenti, hogy az állam kevesebb pénzt szán nyugdíjakra, és ebből az következik, hogy az előttünk álló öt évben a nyugdíjak növekedése sokkal visszafogottabb lesz, mint a válság megjelenése előtt, így sok jóra ezentúl sem számíthatnak a nyugdíjasok.

Egyébként tavaly mintegy 10 000 nyugdíjas, akinek a havi járandósága kevesebb volt 19 000 dinárnál, 10 napot ingyenesen tölthetett valamelyik szerbiai fürdőben, ami bizonyára jól jött a kisnyugdíjasoknak, némileg vigasztalódhattak. Egyébként az átlagnyugdíj tavaly 21 000 dinár volt, ami a szerbiai átlagos személyi jövedelem 65 százalékát tette ki. Elég sokan – félmillióan – kaptak a nyugdíjasok közül minimális nyugdíjat, azaz 11 088 dinárt az elmúlt évben, s a földművesek legalacsonyabb nyugdíja még ennél is kevesebb volt, 8000 dinárt tett ki. A szerbiai nyugdíjasoknak mindössze 10 százaléka kapott havonta úgynevezett nagy nyugdíjat, amelynek összege helyenként meghaladta az átlagos személyi jövedelem nagyságát is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel