Rendkívül aktív mostanában Jovan Krkobabić kormányalelnök, hiszen a minap sietett bejelenteni, hogy január 1-jétől rendkívüli nyugdíjnövelésre számíthatnak az ország legidősebb polgárai. Eszerint a legalacsonyabb munkásnyugdíjakat 1 százalékkal, a földművesnyugdíjat pedig 8 százalékkal növelik meg január 1-jétől, ami rendkívüli nyugdíjemelésnek számít. Ebből egyértelműen kiderül, hogy a legalacsonyabb nyugdíj 11 199 dinár lesz, a földművesek legalacsonyabb havi járandóságát pedig 8175 dinárról 8829 dinárra „srófolják fel”.
Ez még nem minden, Krkobabić nyugdíjnövelési stratégiájának az a lényege, hogy a rendkívüli nyugdíjnövelést január 1-je után jövőre még három, mondhatjuk, rendes nyugdíj-összehangolás fogja követni. Méghozzá januárban lesz az első, áprilisban a második és októberben a harmadik egyeztetés, ennek lényege, hogy a nyugdíjakat a közszférában folyósított fizetésekhez fogják viszonyítani. Tehát ha a közszférában növekednek a keresetek, ezt veszik alapul a nyugdíjak esetében is, és ugyanolyan arányban növelik majd januárban, áprilisban és októberben a nyugdíjakat.
Abban biztosak lehetünk, hogy nem fog az egekbe szökni a nyugdíjak nagysága, hogy pontosan milyen százalékarányú növekedés várható, azt Krkobabić nem tudta megmondani, szerinte ez az év végén derül ki. Előtte módosítani kellene a nyugdíjtörvényt, s csak utána lehetséges emelni a nyugdíjakat. Hogy erre mikor kerül sor, a nyugdíjasok oltalmazója úgy gondolja, hogy december 22-e előtt, mert akkorra tervezik az újabb találkozót a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel, s addigra illene elfogadni a törvényt.
Biztosak lehetünk abban, hogy nem fog ugrásszerűen növekedni a nyugdíj, mert a közszférában dolgozók fizetését is a gazdaság fejlődésétől, a termelés fokozásától teszik függővé, márpedig ha nem tudnak kedvező eredményt létrehozni, akkor a várt fizetésnövelés a közszférában elmarad. Állítólag úgy is megkísérelnek javítani a helyzeten, hogy bizonyos összegeket visszajuttatnak majd az önkormányzatok költségvetésébe, azért, hogy ilyen módon támogassák azokat, akik szociális okokból rászorulnak erre. Előtérbe kerül a nehéz helyzetben élő polgárok megsegítése, amit Krkobabić szintén saját sikereként könyvel el.
Már az is biztos, hogy az elfogadásra kerülő nyugdíjtörvénybe beiktatják, hogy a nyugdíjak nem lehetnek alacsonyabbak az átlagfizetés 27 százalékánál, a kormányalelnök szerint ez szintén nagy siker az ő részükről. Egyébként októberben az átlagnyugdíj 21 764 dinár volt, ami a januári rendes nyugdíjnövelés után bizonyos számítások szerint 22 200 dinárra növekedhet, tehát az euró mostani árfolyama szerint januárban 207 euró lesz az átlagnyugdíj.
