Szinte semmi változást nem hozott a nyugdíjtörvény parlamenti procedúrából való visszavonása óta történt egyeztető tárgyalások és megbeszélések sorozata. Pedig ígérgetések sokasága hangzott el a szakszervezetek részéről, sőt a Munkáltatók Uniója és a nyugdíjasok is nagy reményt fűztek ahhoz, hogy mégsem meri a kormány a szigorított nyugdíjtörvényt elfogadni.
A szakszervezetekkel való egyeztetés nélkül nyújtották be júniusban a nyugdíjtörvény módosított változatát a köztársasági parlamentnek, és azt alig egy hónappal ezelőtt vonták vissza a procedúrából, hogy legalább a látszat kedvéért megkérdezzék az érintetteket, hogy mi felel meg nekik és mi nem. Kiderült, hogy hosszú a lista, aminek a Nemzetközi Valutaalap diktálta feltételek közepette semmiképpen sem tudnak eleget tenni, mert ha igen, akkor nagy kár érheti az országot, ezért csak némi engedményre mutatott hajlandóságot a kormány. Valószínű, hogy hamarosan ismét a köztársasági parlament elé kerül a nyugdíjtörvény módosítási javaslata, így immár biztosra vehetjük, hogy a tiltakozóknak csupán a következőket sikerült kivívniuk: a legalacsonyabb nyugdíj nem lehet kevesebb a szerbiai átlagbér 27 százalékánál, és sikerült a nők esetében elodázni a szolgálati évekre vonatkozó meghosszabbítás alkalmazásának időpontját. A korábbi javaslattól eltérően a csúszóskálát, amely szerint évente 4 hónappal 35-ről 38-ra növelik a szolgálati évek számát, csak 2013. január 1-jétől alkalmazzák.
Más módosításról nincs hír, mivel azt a követelést, hogy az átlagnyugdíj ne lehessen kevesebb a szerbiai átlagfizetés 60 százalékánál, pénzhiányra hivatkozva nem teljesítette a kormány, méghozzá a Nemzetközi Valutaalap nyomására. A korkedvezményes nyugdíjra vonatkozó kérelmet is elvetették, és maradt a szigorítás az idő előtti nyugdíjba vonulás kapcsán is. A nyugdíjasok járandóságának korrigálását is a már korábban megszabott feltételekhez kötötték, tehát évente kétszer, április és október 1-jén fogják összehangolni a nyugdíjakat az árakkal, azzal, hogy jövőre lesz egy rendkívüli, január 1-jei nyugdíjemelés. Ám az említett évente kétszeri összehangolás csak 2011-re és 2012-re vonatkozik, viszont 2013-tól másféle elbírálásban részesítik a nyugdíjak összehangolását. A nyugdíjakat az árak alakulásával fogják összehangolni és esetleg a bruttó társadalmi össztermék növekedésével, de csak abban az esetben, ha ez meghaladja az évi 4 százalékot. Ez a kitétel fából vaskarika, hiszen nagyon kicsi az esély, hogy az ország termelése annyira fellendüljön, hogy meghaladja a 4 százalékot, ugyanis az idén jó ha elérjük a 1,5 százalékos növekedést, jövőre pedig a 3 százalékot. Ebből egyértelműen kiviláglik, hogy a nyugdíjat csak az infláció diktálta irammal növelik.
A szakszervezet nagy lendülettel látott hozzá a nyugdíjtörvény megváltoztatásának kieszközléséhez, de mint látjuk, alulmaradt ebben a harcban, mert a kormány bizonyult erősebbnek. Mára már azt sem emlegetik olyan nagy-nagy hévvel, hogy továbbra is gyűjtik az aláírást a kormány megbuktatására. Ennek tudatában az emberben felmerül annak a gyanúja, hogy netán összejátszott a kormány és a szakszervezet.
