2025. május 17., szombat

A hunzák földje (2.)

Nem nevezhető rákellenes szernek a kajszibarack

Orvosilag már jó ideje ismerjük a sárgabarack összetételét: a friss gyümölcs 85 százaléka víz, szénhidráttartalma 8,5%, igen kevés, mintegy 1% a fehérje- és ugyanennyi a rosttartalma. Száz gramm kajszibarack energiatartalma 44–51 kcal. Igen sok benne a jól felszívódó A- és C-vitamin, amelyeknek áldásos hatásuk van az időskori látás megőrzésében, javításában, valamint az immunrendszer erősítésében. Körmünket, hajunkat, bőrünket pedig a kén regenerálja és védi a betegségtől. Ne feledjük azonban kalcium- és káliumtartalmát, amely kényelmesen fedezi az ember napi szükségletét. Ugyanannyi, tehát 100 gramm aszalt sárgabarack mit sem veszít összetételéből, sőt arányaiban több kalóriát, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Ebben az állapotban, rostokban is gazdagabb, ezért enyhe hashajtó hatása van. Csodaszert magában a gyümölcs húsában tehát nem találtak.

Ezek ismeretében a sárgabarackmagból préselt olaj felé fordult a figyelem. Teodor Krebst biokémikus az 50-es évek elején meghirdette egy új anyag, az amigdalin kivonását a csonthéjas növények, főképp a kajszibarack magjából. A felfedező B17-es vitaminnak nevezte el, s azóta ezen a néven fut rákellenes alternatív készítményként. A B17-vitamin nem más mint egy ciánvegyület, amely akkor fejti ki mérgező hatását, ha a betaglükozidáz néven ismert enzimmel érintkezik. Ez az enzim viszont csak a rákos szövetekben termelődik, s ennek eredményeképpen a B17-vitamin felbomlik, és a cián kifejtheti mérgező hatását a beteg, rákos szövetekben.

Az egészséges szövetekben létezik egy védelmi enzim is, a rodanéz, amely nem engedi felbontani a B17-vitamint. Ez utóbbi enzim nincs jelen a rákos szövetekben. Amit elmondtam, az lenne az alapja a B17-vitamin felhasználásának rákellenes gyógyszerként. Óriási pénzek forognak ebben a zugkereskedelemben. A hivatalos medicina nem ismeri el a B17-es vitamint gyógyszerként, káros mellékhatásai miatt tiltja használatát. Ezek a mellékhatások sajnos megegyeznek a cián- mérgezés tüneteivel: hirtelen vérnyomáscsökkenés, hányás, légszomj, eszméletvesztés, és a dózis nagyságától függően akár halál is beállhat. A több alkalommal elvégzett tudományos vizsgálatok (1974, 1982, 2003) – a Mayo klinika másik két amerikai és egy ausztrál rákközpontja által – egybehangzóan cáfolják, hogy az amigdalin szerepet játszhat a rák gyógyításában. Ennek alapján Amerikában és az Európai Unió államaiban tiltják és kuruzslásnak minősítik a B17-vitamin használatát.

Végszóként hadd fűzzek hozzá két személyes megjegyzést a sárgabarack és a hunzákról szóló rengeteg írott anyag áttanulmányozása jogán. Az a véleményem alakult ki, hogy nem tulajdoníthatjuk csodának és csupán egy gyümölcsnek, a kajszibaracknak, a hunzák valóban hosszú és egészséges életét. Több tény is közrejátszik: a szennyezésmentes levegő és ivóvíz, a sztresszmentes életforma, az egész napos mozgás, a napi kalóriabevitel, amely soha nem haladja meg az 1800 kcal-át. Azt is meg kell jegyeznem, hogy véleményem szerint hamarosan sajnos a civilizációs ártalmak áldozatául esnek, és eltűnik a Földről ez az utolsó egészség-oázis. A legutóbbi kutatócsoport ugyanis arról adott hírt, hogy a völgy bejáratánál egy kioszk várta őket, amelyben hűtve árulták a Coca-colát.

Magyar ember Magyar Szót érdemel