2025. május 17., szombat

Október 15-éig kifizetik a nyugdíjpótlékot

Az 5000 dináros segély nem számítódik be a nyugdíjalapba, így emeléskor nem veszik figyelembe

Miután az elmúlt héten befejeződtek a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselőivel folytatott tárgyalások, szakszervezeti és nyugdíjas körökben is megnyugodni látszanak a felfokozott indulatok. Bár a szakszervezetek még nem mondtak le az országos szinten bejelentett tüntetésekről, azoknak a füstje nyilván nagyobb lesz, mint a lángja, a kormány és a politikai körök a bérek és a nyugdíjak tekintetében nagyobb megrázkódtatások nélkül vészelik át az őszi hónapokat.

Mlađan Dinkić kormányalelnök közvetlenül a tárgyalások befejeztével a Blic napilapban megerősítette, hogy az ország költségvetésének helyzete lehetővé teszi a nagyobb juttatásokat a nyugdíjasoknak, valamint a gazdaságnak, a mezőgazdaságnak, és a szociális védelemre szánt kiadások növelését. Ugyanakkor tiszteletben tarthatják az IMF-fel azt a megállapodást, hogy az idei évi költségvetés hiánya nem haladhatja meg a bruttó hazai termék 4,8 százalékát.

Mindezekből kifolyólag most már konkréttabban is szó van arról, hogy 5000 dináros pótlékot kapnak mindazok a nyugdíjasok, akiknek az ellátmánya nem haladja meg a

20 500 dinárt. Ezeknek a száma, ideértve a katonai nyugdíjasokat is, egymillióra tehető. Ha pedig olyan döntés születik (várhatóan a hét végéig), hogy az említett pénztámogatást megkapják azok is, akiknek a nyugdíja 30 000 dinár alatt van, akkor a segélyezettek száma további 350 000-rel bővül. A kormány szeretné ezt a juttatást – legalábbis az előbbiek esetében – október 15-éig kifizetni.

Dinkić szerint igazságosabb lenne, ha minél többen megkaphatnák az egyszeri támogatást, mert ilyen módon valamiképpen elégtételt kapnának azok is, akik ledolgozták a teljes szolgálati idejüket, ám ellátmányuk csupán valamivel nagyobb az átlagnál. Ezzel a megállapítással egyetértett Jovan Krkobabić, a nyugdíjasok pártjának elnöke is, aki a nyugdíjasoknak tett ígérgetéseinek köszönhetően vitte be pártját a parlamentbe, és került kormányalelnöki posztra.

A Tanjugnak adott interjújában Krkobabić megerősítette, hogy az IMF-fel történt megegyezés értelmében a nyugdíjasoknak folyósítandó egyszeri 5000 dináros segély október derekáig való kifizetése, valamint a közhivatalokban dolgozók bérének növelése, továbbá a nyugdíjaknak a következő évben történő háromszori emelése összhangban van az ország reális lehetőségeivel. A nyugdíjasok számára előnyösebb az IMM-mel a jövő évre megbeszélt háromszori indexálás, mert az egyszeri segély összege nem számítódik be a nyugdíjalapba, azaz a későbbiekben nem lesz hatással a nyugdíjemelés mértékére.

Krkobabić szerint összehasonlítva más államokéval, Szerbiának legelviselhetőbb a nyugdíj- és rokkantsági biztosítási rendszere. Az új törvénnyel nem változik lényegesen a nyugdíjbavonuláshoz szükséges életkor és szolgálati idő hossza, csupán néhány kategória esetében, például a családi nyugdíjak elnyerése és a kedvezményezett szolgálati idő meghatározásakor történt szigorítás.

Magyar ember Magyar Szót érdemel