2025. május 17., szombat

A felnőtt- és időskori leukémia (2.)

Ma még ismeretlen előttünk a betegség kiváltó oka, pontosabban nem tudnánk megnevezni egyet sem, a kezelés azonban nagy léptekkel halad minden évben előre. Az alkalmazandó kezelés mindig egyéni formában történik, így csak irányelveket nyújthatunk. A heveny formánál azonnal el kell kezdeni a tabletta vagy infúzió, injekció formájában végzett kemoterápiát. Az új és egyre hatékonyabb gyógyszerek évente átírják, javítják a leukémiás betegek túlélési idejét. Az imatinib hatóagyagot tartalmazó, nemrég beiktatott gyógyszer például a krónikus mieloid leukémia túlélési idejét 6–8 évre módosította. Az akut formáknál a csontvelő-átültetés akár végleges gyógyulást is eredményezhet.

A sugár- és a kemoterápia hatásfoka ma már ott tart, hogy a leukémia legveszélyesebb formáinál fejti ki a legszámottevőbb effektust. A kezelés erősségének és milyenségének meghatározója a fehérvérsejtek száma a betegség felfedésénél, valamint a tablettás kezelés – a nyolcadik kezelési napon, majd az első hónap végén (a 33. napon) – beindulására adott válasz. Ezután különítik el a betegeket különböző rizikócsoportba, és ezzel bejelölik a kezelés intenzitását. A kemoterápiás szerek sajnos nem tesznek különbséget a normálisan szaporodó sejtek és a leukémiás sejtek között, ezért ennek a kezelésnek sok, nehezen elviselhető mellékhatása van.

A sugárkezelést nagy energiájú sugárzással végzik, amit egy speciális készülékkel állítanak elő. A sugárzás mindenféle sejt szaporodását meggátolja, így a leukémiás sejtek sem osztódnak, nagy részük elpusztul. Csontvelő-átültetés során a betegbe egészséges emberből származó őssejteket fecskendeznek. A folyamat első lépéseként kemo- és sugárterápiával el kell pusztítani a beteg csontvelőt, majd az „üres helyre” befecskendezni az egészséges őssejteket, amelyek – ha megtapadtak – idővel kialakítanak egy új, egészséges csontvelőt.

A biológiai, illetve az immunterápiának egyre több híve van orvosi körökben. Ezekhez a gyógyszerekhez nálunk is hozzájuthatunk. Támogató kezelésként gyakran alkalmaznak antibiotikumokat, hányáscsillapítót, vérátömlesztést és különböző fajta fájdalomcsillapítót. Gondolni kell arra, hogy ezek a betegek kivétel nélkül immungyengített állapotban vannak. Influenzajárványos időszakban kerülni kell a tömeget, a védőoltást pedig mihamarabb fel kell venni, de lehetőleg élő kórokozót tartalmazó oltást ne fogadjanak el. Hőemelkedés, láz esetén sürgősen be kell kapcsolni a terápiába az erős, széles sávú antibiotikumokat, ellentétben az egészségesekkel. Rendkívüli fontossággal bír a személyes higiéna, a beteg kerülje a kézfogást idegenekkel, és gyakran mosson kezet.

Fehérjékben gazdag ételekkel segítsük a legyengült immunrendszer fenntartását, viszont iktassuk ki étrendünkből a tumort közvetlenül tápláló szénhidrátokat: a magas cukortartalmú ételeket, italokat. Az összetett szénhidrátokat nem kell korlátozni, tehát a rizs, a zöldségfélék, a lisztes termékek fogyaszthatók. Emellett a bőséges gyümölcs, rostban gazdag főzelékek, saláták szintén ajánlottak. És nem utolsósorban harmonizáljuk lelki életünket.

Magyar ember Magyar Szót érdemel