Már komoly tanulmányok is bizonyítják, hogy a gyaloglás egyszerű testedzési forma, ám annál nehezebb és hatékonyabb. Végezhető csoportosan, kiváló egészségfejlesztő és -megőrző hatása van. Kevesebb erőkifejtést igényel, mint a futás. Segít a szívbetegségek, az agyvérzés, a cukorbaj és az elhízás megelőzésében, kialakulásában.
A számos felhívás, a médiában hirdetett és olyannyira elterjedt fitnesz-őrület ellenére világszerte nő azoknak a száma, akik kóros elhízásban szenvednek vagy mozgásszegény életet élnek. Hallunk olyan magyarázatot erre, hogy a felgyorsult életritmusban nem marad rá idő, de többen panaszkodnak sérülésekre, izomlázra, ami elveszi kedvüket a sporttól.
Egyre több tudományos kutatás szól a gyaloglás előnyeiről. A hetvenes, nyolcvanas években nagyon sok vizsgálatot végeztek, melyek arról szóltak, hogy igazán a nagy erőkifejtést, lendületet igénylő sportoknak van egészségmegőrző hatása. Tehát, valaki minél többet mozog, annál nagyobb esélye van arra, hogy egészséges maradjon. Az elmúlt évtizedben egyre többen vannak azok, akik azt vallják, hogy a rendszeres mozgás az, ami igazán szükséges, és hogy ezt ki, miben találja meg az abszolút egyénfüggő.
Hetente 5-6 alkalommal akár csak félóra intenzív gyaloglás rengeteget segít számos betegség megőrzésében. A gyaloglás szinte semmilyen kockázattal sem jár, előnyei ezzel szemben rendkívüliek. A szívizmokat gyorsabb mozgásra készteti, csökkenti a vérnyomást és a szívroham rizikóját. A Harvard School of Public Health által most közzétett jelentés 70 000 amerikai ápolónő egészségi állapotát elemzi 15 év távlatában.
Kiderült, hogy azok a nővérek, akik munkahelyük jellege miatt hetente húsz vagy még több órát gyalogoltak, 40 százalékkal ritkábban kaptak agyvérzést, mint a kevesebb mozgást igénylő munkahelyen dolgozó kolléganőik. Tehát az agyvérzés kialakulásának veszélyeit is csökkentheti. Erősíti az izmokat, csontokat, így az oszteoporózis megelőzésében nagy szerepet játszik. A térd körüli izmok erősítésével és a futásnál finomabb mozgással kevésbé erőltetik meg a térdeket. Ezenkívül a gyaloglás javítja az anyagcserét, így könnyíti a fogyókúrát. (Azt azonban fontos megjegyezni, hogy a zsírok elégetése 35 perc után kezdődik, tehát a félórás gyaloglás egy hatékony fogyókúrához kapcsolódó edzésprogramban kevésnek bizonyulna). A cukorbetegség korai stádiumában nagyon hatékony gyógymódnak bizonyul. A kitartás és a fokozatosság, reális célok, mint minden sport esetében, itt is nagyon fontos. A bemelegítés nagyon fontos! Az eredmények 3 hónap elteltével mindenképpen jelentkezni fognak, egészségünk megőrzése pedig hosszú távú elégedettséget ad majd.
