Az órarajzolás teszt informatív jellegű, röpke öt perc alatt elvégezhető próba – a betegség kezdeti stádiumának komoly mutatójaként tartja számon a medicina. A beteg elé üres papírlapot teszünk, amelyre az orvos egy körülbelül 30 cm átmérőjű kört rajzol, majd megkéri a beteget, hogy képzelje el a kört egy óra számlapjának, rajzolja be a megszokott sorrendben az órákat 1–12-ig. Ezután rajzolja be a kis- és nagymutatót, mégpedig úgy, hogy azok háromnegyed hármat mutassanak. Fontos a számok arányos térhasználata, helyes sorrendje, és a mutatók elhelyezése. Ez a vizsgálat rendkívül érzékeny a korai Alzheimer-demenciára.
Ezenkívül számtalan teszt forog közhasználatban, de rámutatnék a híres francia regényíró, Stendhal, a szavak nagymesterének tipikus panaszára: „én, aki eddig minden szónak 8-10 szinonimája közül válogattam könnyedén, ma 58 éves koromban nehezemre esik megnevezni a tárgyakat környezetemből, (…) kiesnek a főnevek az emlékezetemből” – írja egyik levelében.
S most nézzük, mit tehet a medicina, és mit tehetünk mi, ha beköszönt a betegség? Előrebocsátom, az Alzheimer-kór hosszú ideig korlátok között tartható két tényező, a család és az orvos együttes munkájának köszönhetően. Ebben mindenképpen döntő szerep illeti a családi szeretetet. Ha ez utóbbi kiesik, a betegség gyorsan és feltartózhatatlanul úrrá lesz betegünkön. A nemzetközi orvosi protokoll szerint behelyettesítő terápia az első lépés. A kutatások kimutatták, hogy az agyban az acetilkolin hiányzik. Ennek rendezésére szolgálnak az acetilkolin-észteráz gátlók (Aricept, Ekselon). Az antioxidánsok szerepe a gyógyításban szintén elvitathatatlan, ugyanúgy az E-vitaminé is. Amerikából újabban jó eredményekről számolnak be a gingko biloba növény kivonatáról.
A mi dolgunk, akik együtt élünk a dementia ösvényein botorkáló beteggel, a legsúlyosabb. Súlyosabb keresztje talán csak a betegünknek adatott, aki betegségének e fázisában pontosan észleli, hogy milyen nyűgöt jelent családjának mindennapjaiban. Ha lehet, rendezzünk be neki egy szobát, ahonnan eltávolítjuk a könnyen csúszó szőnyegeket, szögletes tárgyakat, kígyózó vezetékeket. Tegyünk ki asztalára fényképeket a családról, biztassuk annak mindennapos átnézésére és megnevezésére. Beszéljünk hozzá lassan, artikulálva, egyszerű mondatokkal. Biztassuk keresztrejtvényfejtésre, kártyajátékra, sakkozásra, újságolvasásra. Hívjuk meg kéthetente barátait, beszéljük meg, hogy a látogatás legtöbb két órát tarthat, a beteg fáradékonysága miatt. Adjunk neki egyszerű, de állandó feladatokat: a háziállatok ellátása, gondozása. Igen jót tesz, ha csak neki kell gondoskodnia egy kutyáról vagy más kisállatról. A gyógyszerek adagolása mindig egyazon órához legyen kötve, aminek jelzését bízzuk rá. Ruhái mindig a tőle megszokott helyen és sorrendben legyenek. Az elkóborlás veszélye miatt a betegnél mindig legyen valami azonosító, egy telefonszám, egy cím a gondozó családról. A házban zárjunk el minden veszélyes gyógyszert, szúrószerszámot, mérgező anyagot. Ha a beteghez szólunk, először mondjuk meg a nevünket, kik vagyunk neki, napjában többször is. Villát a beteg már korai stádiumban nem tud használni, engedjük kanállal enni, de világosítsuk fel a család legkisebb tagját is a beteg helyzetéről, ne engedjük gúny tárgyává tenni. Ne hibáztassuk, ha nem ismerne fel, nem tehet róla. Közben tartsuk szem előtt, a kutatások rendkívüli erővel folynak világszerte, és minden évben hoznak valami újat e betegség elviselésének megkönnyítésére.
