A székvárosban valamivel több mint fél éve szervezték át és jegyezték be a polgárok egyesületeinek jegyzékébe az Újvidéki Nyugdíjasok Egyesületét. Szervezeti felépítése szerint 29 helyi és ágazati nyugdíjasszervezet alkotja. Különösen jelentősnek tartják az ágazati szervezetek jelenlétét, amelyeknek több tagozata is van. Már eddig is sokat tettek a városi nyugdíjas-egyesület megingott tekintélyének visszaszerzéséért.
– Újvidéken mintegy 60 600 nyugdíjas él, akiket senki sem kérdezett, amikor a kormány a parlament elé terjesztette a Rokkantsági- és Nyugdíjbiztosítási Törvény módosítását és kibővítését – mondta egyebek mellett a múlt héten a székvárosban megtartott nyugdíjasgyűlésen Tomislav Jakovljević, az Újvidéki Nyugdíjasok Egyesületének elnöke. Nyomatékosan még hozzátette, hogy nem ellenzik a nyugdíjrendszer reformját, az új nyugdíjtörvény meghozását, de kifogásolják azokat a megoldásokat, amelyekkel az új törvény szabályozni kívánja a jelenlegi és a jövőbeli nyugdíjasok helyzetét.
Milan Nenadić, a Vajdasági Nyugdíjasok Szövetségének elnöke (Fotó: Dávid Csilla)
Az összejövetelen, amelyet a szakszervezeti Munkásotthonban tartottak meg, Milan Nenadić, a Vajdasági Nyugdíjasok Szövetségének elnöke összefoglalta a nyugdíjasokra nézve sérelmes új rendelkezéseket, és hangot adott a nyugdíjas-egyesületek nemtetszésének. Közlése szerint a nyugdíjasok felháborodása érthető, mivel az elmúlt időszakban végrehajtott törvénymódosítások – amelyeknek célja mindig a nyugdíjrendszer reformja volt – valójában a nyugdíjalap kiadásainak csökkentését szolgálták. Célt tévesztettek, mert a reformok minden alkalommal nehezítették a nyugdíjasok és a nyugdíj előtt állók helyzetét. A parlament elé utalt új nyugdíjtörvénnyel tovább fog romlani a nyugdíjasok helyzete, és nagyon sokukat nyomorba taszít.
A nyugdíjba vonulás feltételeinek megszigorítása mellett az új törvény javaslata – a Nemzetközi Valutaalap követelésére – azt is előirányozza, hogy 2011 áprilisától a nyugdíjakat a megélhetési költségek előző hathavi alakulásával és a társadalmi össztermék 4 százalék feletti növekedésével hangolják össze, a korábban kilátásba helyezett bérekkel történő összehangolás helyett, ami a nyugdíjak csökkenéséhez fog vezetni, annál is inkább, mert a nyugdíjak már másfél éve be vannak fogyasztva. Bár a törvény tervezete előirányzott átmeneti rendelkezéseket is, nincs remény arra, hogy 2011 áprilisában 3-4 százaléknál magasabb lesz a nyugdíjemelés. Kimaradt a törvénytervezetből az a védelmi mechanizmus, ami eddig lehetővé tette, hogy a nyugdíjak átlaga ne süllyedjen a bérek átlagának 60 százaléka alá, és amely megvédte a legalacsonyabb ellátmányban részesülőket a teljes elszegényedéstől. Éppen ezért a nyugdíjasok továbbra is azt követelik, hogy az összehangolás a bérek növekedésének arányában történjen: ahogyan emelkednek a bérek, úgy növekedjenek a nyugdíjak is.
Úgy tűnik, az újvidéki nyugdíjasok kifogásaikban és követelésükben partnerre találtak a szakszervezetben. Nada Vidovićnak, az Önálló Szakszervezetek városi szervezete titkárának szavai szerint a szakszervezet eltökélt szándéka, hogy szembeszálljon az új törvénytervezettel, amelyet a kormány előzetes szociális dialógos nélkül terjesztett a képviselőház elé. A szakszervezetek ellenzik a nyugdíjkorhatár növelését, miként a többi megszigorításokat is. Alkalmazni fogják a szakszervezeti harc minden eszközét, hogy a kormányra visszavonja a már beterjesztett törvényjavaslatot. Ugyanakkor módosítási indítványt is eljuttatnak a parlamenti frakciókhoz, hogy a törvényből töröljék a hátrányos rendelkezéseket. Felszólította a nyugdíjasokat, hogy csatlakozzanak a szakszervezeti megmozdulásokhoz és tiltakozásokhoz, mert csakis együttes erővel tudják megakadályozni a törvény elfogadását.
