2025. május 18., vasárnap

A matuzsálemi kor megélésének lehetőségei (4.)

Az Ornish–Blacburne rendszer

Ha egy mondatban szeretnénk összefoglalni az előbbi három írásban elmondottakat, az valahogy így hangzana: az öregedés és a rák is a telomeráz enzim aktivitásától függ.

Az alulműködő telomeráz öregedést, a túlműködő pedig végtelen osztódással járó rákos megbetegedést okoz. A törékeny egyensúly legkisebb sérülése viszont olyan kevésbé veszélyesnek ítélt betegségekhez vezet, amilyenek a jóindulatú tumorok megjelenése testünkben, legyen az például méhtumor képében a női nemnél, avagy a prosztata megnagyobbodása a férfiaknál. Elisabeth Blacburn volt az, aki kísérletei során bebizonyította azt is, ami az utóbbi évtizedek legnagyobb újdonságaként hatott az orvostudományban, hogy az életünk során bennünket érő külső és belső hatások a DNS-ben olyan változásokat hoznak létre, amelyek megváltoztatják a magunkkal hozott, szüleinktől öröklött értékeket. Dean Ornish, a Kaliforniai Egyetem orvosprofesszora felkarolta ezt a felfedezést és Blacburn asszonnyal egy munkacsoportot alapítottak, amely önkéntesek bevonásával meggyőzően kimutatta, hogy az említett másodlagos károsodások a DNS-en az életmód megváltoztatásával visszafordíthatók! Különösen jó eredményeket értek el a szívet tápláló koszorúér-szűküléseknél. Eredményeiket minden valamirevaló orvosi folyóirat követi. Igaz, eddig is hallottunk számtalan életmódprogramról, diétáról, mozgás-terápiáról, de ez az első eset, amikor a legmagasabb szintű orvosi kutatás és az életmódváltásról alkotott kép összeforr, tudományos rendszerré alakul. Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a három hónapos intenzív terápiát követően a telomerázaktivitás 30%-kal nőtt.

AZ ORNISH-PROGRAM ALAPJAI

Léteznek – mondja Dean Ornish – olyan tényezők (a nem, az öröklés), amelyek életkorunk szempontjából megváltozhatatlanok. Sokkal több azonban a számuk azoknak a faktoroknak, amelyeket tudatosan irányítani tudunk. Ilyen például a táplálkozás. Ornish diétája bácskai szemmel nézve rendkívül szigorú, hiszen a napi kalóriafogyasztásban csak 10% zsír szervezetbe vitelét engedélyezi. Tulajdonképpen a vegetarianizmus elvén alapul. Sokféle gyümölcs és zöldségféle fogyasztását javasolja, s így juttatja a szervezetet az ajánlott összetett szénhidrátokhoz és fehérjéhez. A magas rosttartalom kiiktatja az éhséget. Napi rendszerességgel személyre szabott mozgást ír elő, és erélyesen tiltja a dohányzást. Teljesen új elemként bevezeti a képzett pszichológusok által kis csoportokban (5-6 személy) irányított autogén tréninget, s így a betegnek életelemévé válik a minden helyzetben egyszerűen alkalmazható relaxációs technika. Szorongó állapotban ugyanis a szimpatikus idegrendszer hatására az érfalak összeszűkülnek, előrevetítve ezzel az infarktus kialakulásának kockázatát. A „meghasadt a szíve fájdalmában” tényleges történések mögött ez az előidéző ok működik. „Ne vidd át haragod, gondod, szorongásaidat a másnapra” jelszó a terápia egyik oszlopa, aminek feldolgozásában magunk is sokat tehetünk. Ha valaki kitart a szigorúra sikeredett Ornish-program kivitelében, a kardiológusok véleménye alapján elkerülheti akár a többszörös bypass operációt is. A program a mi tájainkon, Kelet-Közép-Európában most van ébredőben.

Magyar ember Magyar Szót érdemel