Meglehetősen felcsigázta az érdeklődést a Nemzetközi Valutaalap tárgyalócsoportjának távozása után, hogy vajon milyen arányban osztják majd ki az 5000 dináros összegben megszabott gyorssegélyt, amelyre az állam 6,5 milliárd dinárt hagyott jóvá. A gazdasági szakemberek nyomban számítgatni kezdtek, hogy vajon mit lehet fedezni ebből a pénzből. Az eddigi felosztás szerint 2 milliárdot szánnának az 1,6 millió nyugdíjasra, szintén 2 milliárd dinár jutna a közszférában foglalkoztatott 400 000 dolgozóra, 1,5 milliárdot kapna a lakosság legelszegényedettebb rétege, és 1 milliárd jutna fejletlen községeknek.
Ezen adatok tudatában nem nehéz kiszámolni, hogy a nyugdíjasoknak 1250 dinár jutna 5000 dinár helyett, ha mindenki megkapná a segélyt. A közszférában dolgozók esetében, mivel azok kevesen vannak, úgy tűnik mindenkinek ki lehetne fizetni az 5000 dinárt. Ezt a megoldást találta jónak Mlađan Dinkić gazdasági miniszter, aki szerint mindazok, akiknek a fizetése nem haladja meg a 80 000 dinárt minden további nélkül részesülhetnek az 5000 dináros segélyben. Ezt hallván, nagyon sokan felháborodtak, talán leginkább a legrosszabbul kereső rétege a társadalomnak, a nyugdíjasok.
Jovan Krkobabić próbálta csillapítani a kedélyeket, s a minap úgy nyilatkozott, hogy augusztus előtt semmiképpen nem kerül sor a segély kifizetésére, holott Dinkić már júliust emlegetett, a másik észrevétele pedig az volt, hogy eleve rossz ötlet a kifizetési mérce kapcsán 80 000 dináros fizetéshatárt megszabni. Aki 79 000 dinár fizetést visz haza havonta, biztos, hogy nem szorul rá annyira az 5000 dinárra, mint a kisnyugdíjas.
Krkobabić állítása szerint erről a kérdésről még csak most kezd a kormány tárgyalni, s értelmezése szerint a szociálisan érzékeny kategória számíthat majd csakis és kizárólag a segélyre. Ide biztos, hogy nem tartozik a 80 000 dinár körül kereső polgár. Őszintén kimondta, hogy az összeggel van baj. Kevesli a 6,5 milliárd dinárt, és főleg azt, hogy ebből csak 2 milliárd jut a nyugdíjasoknak. Ez ellen nincs mit tenni. Sok a nyugdíjas és kevés a nekik szánt pénz.
Krkobabić javaslata szerint nem kellene egységesen segélyben részesíteni az összes nyugdíjast, hanem meg kell húzni a határt, hogy kik szorulnak rá legjobban a pénzre. Természetesen, ha az adott összeget nem osztják 1,6 millió felé, akkor a segélyben részesülők többre számíthatnak, mint az 1250 dinár. Ezért nézete szerint a nyugdíjasoknak legfeljebb egyharmada kellene hogy kapjon támogatást. Ő úgy gondolja, hogy 400-500 nyugdíjas esetében lenne indokolt a legjobban rászoruló jelző. Az átlagnyugdíj a dolgozók esetében 21 700 dinár, az önálló tevékenységet folytatókra vonatkozólag az átlagnyugdíj 21 000 dinár, a földművesnyugdíjasoknál pedig 8150 dinár az átlag. Ezt az arányt figyelembe véve, talán úgy kellene a mércét meghatározni, hogy 13-15 000 dináros nyugdíjat vennének figyelembe a segély kiosztásakor. De ez Krkobabićnak csak az egyik javaslata. A héten, vélhetően csütörtökön kerül a szerb kormány elé a nyugdíjról szóló törvény módosítása, talán akkorra már valamiféle állásfoglalás is születik. De az is lehet, hogy nem sürgős nekik az intézkedés, hiszen augusztusig van még idő bőven.
