A Nemzetközi Valutaalap képviselőinek távozása után Jovan Krkobabić kormányfőhelyettes nem sok jóval tudta kecsegtetni a nyugdíjasokat. Kénytelen volt bejelenteni, hogy a nemzetközi rangos szervezet hatására a nyugdíjak befagyasztását nem tudják feloldani, így marad az áldatlan állapot egészen az év végéig. Talán augusztusban ismét felmerül a fizetések és nyugdíjak emelésének kérdése, de immár biztos, hogy decemberig marad a befagyasztás.
Az is egyértelművé vált, hogy a nyugdíjak összehangolása a közszférában folyósítandó keresetekkel a következő év áprilisában kezdődik, de nem lehet nagy növelésre számítani. A kiszivárogtatott elképzelések szerint a következőképpen alakul a nyugdíjak összehangolása a keresetekkel: az átlagos munkásnyugdíjnak a közszférában megvalósított átlagfizetésnek a 65 százalékát kell kitennie, a magánszektorból nyugdíjba vonultak havi járandósága az átlagkereset 64 százaléka lesz, a földművesnyugdíj esetében pedig 30 százalékot neveztek meg.
Az már biztos, hogy a Nemzetközi Valutaalap hatására már a héten a szerb kormány elé kell kerülnie a nyugdíjbiztosításról szóló törvény módosítási javaslatának, azért a nagy sietség, mert az alap kötelezte a szerb tárgyalófelet, hogy június 27-éig vegye parlamenti eljárásba a törvénymódosítást. Sürgetik a nyugdíjtörvény meghozatalát, mert a nyugdíjra szánt közköltségek nagyságát túl magasnak találták. Mielőbb reformot kellene végrehajtani és hatékonnyá tenni a nyugdíjbiztosítást.
A törvénymódosításnak az lenne a lényege, hogy 2015-ig csökkenjen a társadalmi össztermékből kiválasztott összeg, amit a nyugdíjakra fordítanak, méghozzá az a cél, hogy ezt a tételt a mostani 13 százalékról 10-re faragják le. A nyugdíjba vonulás feltételeinek szigorítását is magával hozza majd a módosított jogszabály, eszerint jövőre a nők később vonulhatnak nyugdíjba, az öregségi korhatár 60 év lesz, és a szolgálati évek száma is 35-ről 38 évre növekszik. Abban egységes határozat született, hogy a 45 szolgálati év fontos fordulópontot jelent, mert aki ennyi évet töltött munkában, függetlenül a korától, mindenképpen nyugdíjba vonulhat. A törvényben szigorú módon rendszabályozták a korkedvezményt, szűkül azoknak a köre, akikre ez vonatkozik, és a megszabott korhatárból is egyre többet faragnak le. Nem egyedüli esetről van szó, amit csak Szerbiában alkalmaznának, hiszen az utóbbi 10 évben Európa- és világszerte is ez a nézet uralkodik.
Egyedüli örömhírnek számít, hogy 5000 dináros segélycsomagról döntöttek a nemzetközi megfigyelők távozása után, ezt Dinkić gazdasági miniszter szerint már júliusban vagy augusztusban kiosztanak, méghozzá a közszférában dolgozók esetében mindazoknak, akiknek 80 000 dinár alatt van a fizetésük, ezenkívül természetesen a nyugdíjasok is támogatásban részesülnek. Egyedül az okoz gondot, hogy nem szabták meg a mércéket a nyugdíjasokra vonatkozólag. Fontos döntésnek számít, hogy kétszer ítélhető oda ez az 5000 dináros segélyösszeg, először a nyár folyamán esedékes, másodszor pedig valamikor karácsony táján.
