Március elején a világsajtót egy hatalmas róka elejtéséről szóló hír járta be. Az álat 17,2 kilogramott nyomot, és skóciai Aberdeenshire környékén került puskavégre. A rekordpéldány testhossza 140 centiméter volt, ami minden bizonnyal új brit rekord. Itt el kell mondani, hogy egy átlagos méretű róka testtömege hét kilogramm körül mozog.
Nagy-Britanniában, úgy tűnik, a túlnőtt ravaszdik nem számítanak ritkaságnak, mert a Kenti grófság Maidstone városában „humánus módon” elaltattak egy csapdával fogott rókát, miután megölte és elfogyasztotta egy helybéli család macskáját. Ez az állat 26 fontot nyomott, ami 11,7 kilónak felel meg. A róla készült fényképen látszik, hogy akkora volt, mint a néhai macska tulajdonosának hétéves fia. Tavaly pedig Sommerset grófságban lőttek egy 34 fontos, azaz 15,4 kilós rókát.
A szenzációízű történetek nyomán első nekifutásra felmerül ugyan mind az újságírói kacsa, mind a vadászi túlzás gyanúja, figyelembe kell azonban venni, hogy a rekordok ügyében a britek angolok igen érzékenyek és precízek, tehát semmi okunk kételkedni az adatok pontosságában.
Ugyanakkor az is tény, hogy nagy rókák nem csak a ködös Albionban teremnek. Tavaly januárban például a magyarországi Csongrád megyében lőttek egy 18,5 kilós, 143 centiméter testhosszal ékeskedő példányt, a baranyai Karašica-völgyön pedig a világranglistán második helyen levő, 26,55 pontos rókát ejtették el 1993-ban. Ennek az állatnak a súlya 19 kiló volt. A világrekord róka trófeája 28,03 pont.
Sajnos nálunk a trófea, kiváltkép a ragadozók trófeájának gyűjtése még nem divat. Olyannyira, hogy a vadászok többsége, amióta a vörösróka gereznájának az ára – a különböző, magukat környezetvédőnek nevező, igen befolyásos csoportok lobbizása következtében – szégyenteljessen csökkent, az elejtett rókákat simán ott hagyják elrohadni, ahol elestek, és csak a farkukat vágják le, hogy az elejtést bizonyítsák. Pedig nálunk is teremnek nagy rókák. Jómagan tavaly februárban ejtettem el egyet, amelynek súlya 12,6 kiló volt, hossza jóval meghaladta az egy métert, a trófea pedig nem hivatalos házi mérés szerint 24,78 pontos. Az idén elejtett legnagyobb rókám valamivel kissebb, 22 pontos.
Az a kérdés, hogy egyes rókák miért nőnek ilyen nagyra, még mindig válaszra vár, egyelőre több hipotézis van forgalomban. Vannak, akik a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a települések közelében élő, úgynevezett városi rókák több táplálékhoz jutnak, és kevesebbet mozognak. Magyarországi tudósok úgy vélik, hogy egyéni variációkról van szó. Figyelembe kell azonban venni, hogy az átlagos méretek kétszerese-háromszorosának előfordulása más fajokra nem jellemző.
