2024. szeptember 18., szerda

Hatalmas beruházás Trebinjén

Magyar vállalat építi a Balkán legnagyobb naperőművét

Trebinjén hamarosan megépül a Balkán legnagyobb naperőműve, amelynek értéke meghaladja az 50 millió eurót. A kivitelező a magyarországi Lugos Renewables cég. Az első fázis keretében már folyik a transzformátor állomások és távvezetékek építése 73 megawatt teljesítményű naperőművel, de a második fázis keretében, az új naperőművel kiegészítve a komplexum 146 megawatt kapacitást szavatol. Ezzel a jelenlegi adatok szerint a balkáni régió legnagyobb naperőműve lesz. 

Marko Kubatlija, Bosznia-Hercegovina Befektetés-ösztönzési Ügynökségének (FIPA) vezetője folytatta le a tárgyalást a Lugos Renewables vállalat képviselőivel – írja a Seebiz regionális üzleti hírportál. Az idén február 1-jén a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség és a FIPA vezetősége együttműködési szerződést írt alá. A boszniai naperőmű megépítése a Lugos Renewables és a Bosznia Hercegovinai Villanygazdaság (ERS) együttműködése által valósul meg. A 73 megawatt teljesítményű naperőmű Trebinjén épül, Montenegró és Horvátország határának közelében. Ez már a projektum második fázisát jelenti.

A naperőmű megépítésével új munkahelyek nyílnak meg, de ami még fontosabb, hatással lesz a régió gazdasági növekedésére, és környzetvédelmi szempontból is jelentős. Tavaly Bosznia-Hercegovina állami versenyhivatala zöld fényt adott a Trebinje 1 naperőmű többségi tulajdonrészének eladását és a Lugos Renewables lett a naperőmű többségi tulajdonosa. A Lugos Renewables Magyarország vezető naperőművi projektfejelsztő vállalalata. A 2014-ben alapított társaság azzal a céllal jött létre, hogy elősegítse a megújuló energiák, elsősorban a napenergia minél szélesebb körű alkalmazását.

– Bosznia-Hercegovina Befektetés-ösztönzési Ügynöksége a jövőben is támogatja azokat a beruházókat, akik Bosznia-Hercegovinában szeretnének befektetni. A projektumok mellett, amelyek új munkahelyet és értéket teremtenek, nagyon fontos vonzani és megvalósaítani azokat a beruházásokat is, amelyek új technológiákat, innovatív termékeket és szolgáltatásokat hoznak helybe, valamint elősegítik a munkavállalók oktatását – áll a közleményben.

Szerbia is az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet fordít a környezetvédelemre. A szél- és a naperőművek megépítésével is az a cél, hogy áttérjen a megújuló energiaforrásokra. Szerbia legnagyobb naperőműve Lapovo község területén található. A 9,9 megawatt teljesítményű naperőmű 2100 háztartás áramszükségleteinek a fedezésére elgendő. Tavaly áprilisban adták át rendeltetésének. A projektum értéke 9 millió euró volt. A szerb kormány célja, hogy Szerbia háromszor annyi energiát nyerjen el a nap és a szél kihasználása révén, mint jelenleg. Szakértők rámutatnak arra, hogy Szerbia vezető lehet a megújuló energiaforrások átállásában, 2030-ig fokozatosan át szeretne térni a megújuló energiaforssáok használatára. A zöld energiába való beruházások új munkahelyek létrehozását eredményezik, és szavatolják az energiabiztonságot. Szakértők hangsúlyozzák, hogy az energetikai átmenet elkerülhetetlen folyamat, és ezalól Szebia sem kivétel. Szerbiában az energetikai átállás már megkezdődött, az országban a következő időszakban egyre nagyobb szerepük lesz a megújuló energiáknak. Az energetikai átmenetet azonban fokozatosan kell végrehajtani, vagyis szem előtt kell tartani az ország energetikai biztonságát.

Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)