2026. május 12., kedd

Többet termelnek – többet fogyasztunk

ÁRAMELLÁTÁS

A Szerbiai Villanygazdaság (EPS) adatai szerint az év első két hónapjában 3,9 százalékkal több villanyáramot állítottak elő a tervezettnél, de ezzel egyidejűleg nőtt a fogyasztás is, mégpedig 2,7 százalékkal. A villanygazdaság áramfejlesztői összesen 6,965 milliárd kilowattóra áramot állítottak elő, vagyis 260 millió kilowattórával többet az előirányzottnál.

Ha az év eleji adatokat összevetjük a tavalyiakkal, szintén áramtermelés növekedésére figyelhetünk fel, ugyanis az idén januárban és februárban 205 millió kilowattóra árammal fejlesztett többet az EPS. A szénnel fűtött hőerőművek nagyban hozzájárultak az említett eredmények eléréséhez a leghidegebb napokban, 4,635 milliárd kilowattóra áramot állítottak segítségükkel elő, vagyis 3,5 százalékkal, azaz 160 millió kilowattórával többet, mint tavaly ilyenkor – áll a villanygazdaság által kiadott közleményben. Hozzáteszik, a két nagy kostolaci hőerőmű közül az egyik, a Kostolac B február közepéig felújítás alatt állt.

Ugyanebben az időszakban 3,1 százalékkal nőtt a tavalyihoz viszonyított áramfogyasztás. A polgárok és a gazdaság két hónap alatt 7,128 milliárd kilowattóra áramot használtak el. Ennek ellenére nem voltak gondok az áramellátás terén, s a behozatalt is sikerült minimálisra csökkenteni. Az állam csupán 256 millió kilowattóra áramot importált, miközben eredetileg 366 milliót terveztek. Ily módon – derül ki az EPS adataiból – 5,7 millió eurót sikerült megtakarítani.

Magyar ember Magyar Szót érdemel