A villanyáram legfeljebb 10 százalékkal drágulhat meg az idén és a Szerbiai Villanygazdaságnak (EPS) meg kell fizettetnie a nagyvállalatok energiafogyasztását, nyilatkozta tegnap Slobodan Milosavljevi ć kereskedelmi miniszter. Ugyanakkor az energetikai minisztérium bejelentései szerint a következő években 60 százalékkal kellene megdrágítani az elektromos áram díját, hogy megegyezzen a térség országainak villanyárával.
A 2011-es év a drágulás éve. Az élelmiszerárak mellett az villanyáram díja is emelkedik. Az EPS 18 százalékos áremelést kért, azonban a jelek szerint a szerb kormány csupán 10 százalékos emelést fog engedélyezni. A végleges ár attól fog függeni, hogy a közvállalat mennyi tartozást tud behajtani a nagyvállalatoktól.
– Amikor az egyik oldalon nehézségek árán, de rendszeresen fizető polgárok vannak, a másikon pedig működő üzemek több milliós tartozással, akkor logikus, hogy a szerb kormány addig nem hajlandó tárgyalni az energia árának módosításáról, amíg az EPS és a Srbijagas nem hajtja be a tartozásokat a nagyvállalatoktól – ecsetelte a kereskedelmi miniszter.
Az EPS havi rendszerességgel 350 ezer háztartásnak postáz figyelmeztető felhívásokat, és összesen 35 milliárd dinár tartozást követel tőlük. Ettől függetlenül a legnagyobb adósok mégis a közvállalatok és az állami közigazgatás szervei.



