2025. július 18., péntek

Népautóból népellenség

A Volkswagen-botrány tovább gyűrűzik az Atlanti-óceánon innen és túl

Matthias Müller azonnali hatállyal a Volkswagen AG igazgatóságának elnöke lesz. Erről határozott a felügyelőbizottság pénteki ülésén Wolfsburgban. Müller jelenleg a Porsche AG igazgatóságának elnöke Stuttgartban. Ezt a funkciót utódja kinevezéséig a továbbiakban is betölti. Eközben a braunschweigi ügyészség büntetőeljárást indított Martin Winterkorn, a Volkswagen-csoport napokban lemondott vezérigazgatója ellen annak nyomán, hogy a német autógyártó vállalat elismerte, csalással mentek át egyes dízelüzemű járművei a károsanyag-kibocsátási teszteken. A nyomozók azt igyekeznek kideríteni, ki a felelős azért, hogy az emissziós értékek meghamisítására képes szoftverrel ellátott autók forgalomba kerülhettek. A Volkswagen elismerte, hogy a csaló szoftverrel folytatott manipuláció világszerte 11 millió járművet érintett, és együttműködik a vizsgálatokban.

A mostani ügyben egyre több típusról derül ki, hogy a megengedettnél akár negyvenszer meghaladó mértékben bocsátanak ki nitrogénoxidokat, amelyek súlyosbítják az asztmát és más légúti betegségeket. Eddig gyanúba keveredtek a 2009 és 2015 között gyártott VW Jetta, Golf, Beetle és az Audi A3, valamint a 2014–2015-ös VW Passat modellek. Az Audi szóvivője szerint nemcsak az A3, hanem a A1, A4 és A6 modelljeikkel is lehet gond. Később a szintén a gyártóhoz tartozó Seat és Škoda is elismerte, hogy több olyan modelljük is van, amelyekbe szintén a csaláson ért Volkswagen-motort építették be. A Škodánál a 2009 és 2013 között gyártott Fabia, Roomster, Octavia és Suberb típusok egy része lehet érintett, a Seat kapcsán pedig csak annyit tudni, hogy félmillió 2009 után gyártott autóról lehet szó.

MEGKEZDŐDTEK A BETILTÁSOK ÉS PERESKEDÉSEK

Svájcban pénteken felfüggesztették a Volkswagen német autógyár azon dízelüzemű márkáinak árusítását, amelyeknek a károsanyag-kibocsátási értékei egy szoftverrel feltehetőleg meghamisíthatók. A tilalom nem vonatkozik a már üzembe helyezett járművekre. Svájc volt az első ország, amely ilyen drasztikus lépésre szánta el magát a károsanyag-kibocsátási botrány múlt heti kirobbanása óta, és őt követték az olaszok.

A VW márkákat értékesítő olasz autókereskedők a sajtóban panaszolták el, hogy üzleteik a dízelbotrány kirobbanása óta üresek. Az olasz kereskedelmi minisztérium adatai szerint a károsanyag-kibocsátás értékeit manipuláló szoftver mintegy 1 millió VW-járművet érinthet Olaszországban. Ennyit adtak el az érintett márkákból 2008 óta.

A Volkswagen-botrány újabb fejezete nyílt meg azzal, hogy az Egyesült Államokban részvényesek kezdték el perelni a társaságokat, mondván, hogy becsapta őket – írja a Bloomberg értesüléseire hivatkozva a Handelsblatt. A kereset szerint azzal, hogy a cég manipulálta a teszteredményeket, mesterségesen felpumpálva a Volkswagen-részvényekre kibocsátott amerikai letéti igazolások (ADR) árfolyamát. Az első keresetet a társaság ellen egy Michigan állambeli nyugdíjalap nyújtotta be, amely Volkswagen ADR-eket birtokolt, s amelyeknek az árfolyama a kibocsátási értékek manipulálásának napvilágra kerülése után a részvényekhez hasonló mértékben zuhant az elmúlt napokban. Az alap más befektetőket is hajlandó képviselni, s ehhez támogatásukat kéri – írja a német hetilap online változata.

KERESIK A FELELŐSÖKET ÉS A MEGOLDÁST

A VW adósosztályzati kilátását két nagy nemzetközi hitelminősítőhöz hasonlóan a Moody’s Investors Service is leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta. A Moody’s azzal indokolta a döntését, hogy a súlyos pénzbírságokkal és veszteségekkel fenyegető csalási botrányt a cég globális szinten is hosszú időre megszenvedheti. Főként azért aggódtak, hogy a kihágás az egész világ személyautó-piacán negatív hatással lesz a német cég hírnevére és hitelességére.

Az Európai Bizottság zéró toleranciát hirdetett, és azt kérte az összes tagállamtól, hogy indítson nemzetközi szintű vizsgálatot. Azt is javasolták, hogy jövő januárjától ne laboratóriumi körülmények között vizsgálják az autókat, hanem a valós közlekedésnek megfelelő módon.

A Bild am Sonntag azt írta, hogy a németországi Szövetségi Közúti Közlekedési Hatóság (KBA) felszólította a wolfsburgi székhelyű vállalatot, hogy október 7-ig határozza meg a szükséges intézkedéseket, amelyek segítségével dízelmotorjai az eredményeket meghamisító szoftver nélkül is képesek lesznek megfelelni a károsanyag-kibocsátási szabványoknak. Emellett azt is kérte, hogy állítsák fel az intézkedések végrehajtásának ütemtervét. Ha a 12 márkát összefogó autógyártó nem tesz eleget a kérésnek az október 7-ei határidőig, a KBA bevonhatja a csalásban érintett valamennyi autótípus engedélyét, azaz megtilthatja a német utakon való közlekedést az említett járműveknek.

A Volkswagen egyik szóvivője az AFP hírügynökség érdeklődésére közölte, hogy a vállalat hamarosan nyilvánosságra hozza németországi akciótervét, és bejelenti, hogy reményei szerint mikor kezdik el az érintett járművek visszahívását javítás céljából.

Magyar ember Magyar Szót érdemel