Kezdődik a nagy grillszezon. Végre elállt az eső, az esték melegebbek, a kertvárost belengi a faszénfüst és a sülő hús illata. Mindenfélét sütünk, húst, kolbászt, szalonnát, gombát, zöldségféléket vagy akár sajtot és gyümölcsöket is. A roston sütött étel finom, de ha az előkészítési vagy sütési folyamatba hiba csúszik, szerencsétlen esetben súlyos ételmérgezés lehet a vége. A következőkben összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot a betegség elkerülésére.
A statisztikák szerint az étellel összefüggő megbetegedések száma a nyári hónapokban a legnagyobb. A meleg, párás levegő ideális körülményeket biztosít olyan kórokozók szaporodásához, mint pl. az E. Coli és a szalmonella. Ha ehhez hozzávesszük, hogy a kerti grillezés vagy a kempingezés körülményei között nehezebb az ételt hidegen tartani, és a kézmosás körül is lehetnek problémák, nem túl nehéz megtalálni a lehetséges okokat.
A grillezés veszélyeit jórészt elháríthatjuk, ha betartunk néhány egyszerű szabályt:
Tisztaság
A rendszeres és alapos kézmosás a baktériumok terjedését megakadályozó legegyszerűbb módszer. Legalább 20 másodpercig mossuk kezünket szappanos vízzel, mielőtt ételhez nyúlunk. Mossunk kezet akkor is, ha egy újabb élelmiszer-alapanyaghoz nyúlunk!
Tartsuk tisztán és fertőtlenítsük a pultokat, vágódeszkákat, késeket és egyéb eszközöket! Jó módszer: egy permetezőflakonban összekeverünk 4 ml hipót fél liter vízzel, és azzal lefújjuk a felületeket, amikre később étel kerülhet.
Ha kirándulás közben sütögetünk, mindig vigyünk magunkkal tiszta vizet, valamint víz nélküli kézfertőtlenítő szert! (Minden drogériában lehet kapni.)
Megfelelő előkészítés
Az ételt a pácolás időtartamára helyezzük a hűtőszekrénybe! A már egyszer nyers húshoz használt páclét öntsük ki, sose használjuk fel újra! Ha a kész húshoz ugyanazt a páclevet akarjuk használni, készítsünk külön egy adagot, ami nem érintkezett a nyers hússal! Mindig ügyeljünk arra, hogy a páclé ne csöpögjön rá más élelmiszerekre!
A nyers és főtt ételeket tartsuk egymástól szigorúan elválasztva! Azokat a tányérokat, amelyek érintkezte a nyers alapanyagokkal, alaposan mossuk el, mielőtt más élelmiszer kerül rájuk!
A hűtőláda megtöltésénél az alaposan becsomagolt nyers alapanyagok, különösen a hús kerüljön legalulra, hogy elkerüljük a húslé rácsorgását más ételekre!
Az összes nyers gyümölcsöt és zöldséget alaposan mossuk meg, és ne feledjük, hogy a baktériumok jelenlétét szemmel vagy szaglással nem lehet megállapítani!
Húshőmérő
Hogy biztosan ne félig nyers falatokat szolgáljunk fel, célszerű a sok helyen kapható egyszerű húshőmérők használata. A hőmérő hegyét a sülő húsdarab közepébe kell beszúrni, hogy a belső hőmérsékletét mérhessük meg. A hőmérőhöz adott használati utasításban a legkülönbözőbb élelmiszerekre adják meg a biztonságos hőmérsékletet. Irányadó lehet, hogy a kb. 75°C-ra melegített élelmiszerben elpusztulnak a baktériumok, de a baromfihúst célszerű 85 fokra melegíteni. Két mérés között le kell mosni a hőmérőt, hogy a korábbi mérésnél esetleg rátapadt kórokozókat ne vigyük vissza az ételbe.
A grillezett ételt addig fogyasszuk el, amíg meleg; a baktériumok elszaporodhatnak a hűlő húson.
Maradékok
A grillen sült ételeket, ha nem fogyasztjuk el azonnal, minél hamarább hűtőbe kell helyezni. Az egy-két órán túl a szabadban levő kész ételt már ne tegyük el, inkább szabaduljunk meg tőle!
