2025. július 12., szombat

Nem elegendő csupán a testet kezelni

Ki milyen indítékból támogatja az újvidéki RákInfó lelkisegély-szolgálat munkáját
Séta az erdőben

Március a nemzeti rák elleni küzdelem hónapja. Ebből az alkalomból az újvidéki székhelyű RákInfó lelkisegély-szolgálat egynapos kirándulást szervezett a volontőrei számára. Rajtuk kívül a barátkozásra, kikapcsolódásra, kellemes időtöltésre meghívta azokat is, akik valamilyen módon támogatják a szervezet munkáját, tevékenységét, akcióit.

Szombaton reggel mintegy ötvenen keltünk útra, és vettük az irányt Szerémségbe. Az első állomásunk a mintegy 3500 lelket számláló Kupinovo falu volt, amelyről valószínűleg kevesen tudják, hogy az 1455-ben épült templomát a legrégebbi pravoszláv templomként tartják számon Vajdaságban. A falu festői szépségű környezetben, az Obedi-lápnál helyezkedik el. A közelmúltban pedig négy olyan termálvizes forrásra bukkantak, amely alapjául szolgálhat az idegenforgalom fellendítésének. Noha fürdő még nem épül, de a turisták csalogatására már kialakították a tájházat. Sajnos a hűvös, borongós idő miatt nem élvezhettük az Obedi-láp szépségeit, csupán egy rövid sétát tettünk az Obrež Szálloda környékén, de aztán mindent kárpótoltak a Pećinciben látottak. Ott ugyanis ellátogattunk az országban, de a világon is egyedülállónak számító kenyérmúzeumba.


Mit kérdezzünk orvosunktól, gyógyszerészünktől?

A szombati összejövetel jó alkalom volt arra, hogy elbeszélgessünk arról, ki milyen indítékból támogatja a RákInfó lelkisegély-szolgálatot.

Dr. Rapaić Zita

Mivel a rákban szenvedő betegek gyakran többfajta gyógyszert szednek, ezzel kapcsolatban számos olyan kérdés merül fel, amiket az egy-egy páciensre fordítható idő rövidsége miatt nem tudnak feltenni az orvosuknak. Ők ezért azt tanácsolják a pácienseiknek, hogy forduljanak gyógyszerészhez vagy lelkisegély-szolgálathoz. Legtöbben a gyógyszerek mellékhatásaival kapcsolatosan érdeklődnek, kérnek tanácsot. A kérdések egy részére ugyan kapnak választ a RákInfóban, de részletes magyarázatért hozzám fordulhatnak – mondta dr. Rapaić Zita gyógyszerész, aki a kezdetektől segíti a RákInfó munkáját.

– Sokan tanácstalanok a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban, ugyanis a reklámok szerintem nagyon gyakran igazságtalanul és minden jogi és tudományos alap nélkül célozzák meg a betegeket. Emiatt sokan egyszerűen visszautasítják a gyógyszert, mert azt hallják, hogy egyik-másik természetes készítménytől teljesen ki lehet gyógyulni a rákból. Nos, én az ilyenekben nem hiszek, és azt vallom, hogy a gyógyszert az orvosnak kell felírnia. Környezetünkre jellemző, hogy a táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban leggyakrabban ismerőshöz, szomszédhoz fordulnak a betegek, mondván: ha náluk bevált, nekem is segíteni fog. E kérdésben feltétlenül szakemberhez kell fordulni, hiszen mi gyógyszerészek szakszerű tanácsokkal tudjuk ellátni a betegeket.

Nada Jekić Kamenicán a Vajdasági Onkológiai Intézet sebészeti osztályának a főnővére:

- A rákbetegek gyógyításában intézetünk a kezdetektől fogva sikeresen együttműködik a RákInfóval, ugyanis annak egyik alapítója. A szolgálat segítséget nyújt a betegeknek, hogy könnyebben eljussanak hozzánk, mi pedig a kórházból történő elbocsátáskor elmondjuk a pácienseinknek, hogy hova fordulhatnak tanácsért, útbaigazításért, lelkisegélyért. Ez kétségkívül nagy biztonságot jelent a betegeknek az otthoni utókezelés, felépülés időszakában.

– Intézetünk rendszeresen részt vesz a lelkisegély-szolgálat akcióiban, mint amilyen a Séta az életért rendezvény, hiszen közös célunk a daganatos megbetegedések megelőzése és az egészséges életvitel népszerűsítése. A kórházból való elbocsátáskor a pácienseink pedig magukkal viszik a RákInfó ismeretterjesztő kiadványait – hallottuk Nada Jekićtől.


Akik tiszta szívből teszik a dolgukat

Jecsmenica Olga a RákInfó egyik magyarul beszélő volontőre, néhány évvel ezelőtt kapcsolódott be a szolgálat tevékenységébe.

Annak idején tanárként igyekeztem nemcsak a diákok oktatásával, hanem azok lelki egészségével is foglalkozni. Tanítványaimat tanácsokkal láttam el, néhány kislányt pedig sikerült megmenteni az öngyilkosságtól. Örömmel töltött el a tudat, hogy volt bizalmuk irántam. Miután nyugdíjba vonultam, javasolták, hogy kapcsolódjak be a RákInfó munkájába. Többedmagammal elvégeztük a kiképzést, amelyen alaptudást szereztünk arról, mit él át egy rákbeteg, hogy érzi magát és hogyan gondolkodik. Az első ügyeletem alatt felhívott egy rákos beteg, aki súlyos depresszióban is szenvedett, és teljesen kilátástalannak látta a helyzetét. Hosszas beszélgetés után úgy éreztem, hogy valamelyest sikerült visszahoznom az életkedvét, majd amikor személyesen is találkoztunk, azt mondta, nekem köszönhetően kissé megkönnyebbült. Számos esetet tudnék mesélni. A férfiak például a családjukkal szemben zárkózottak, szégyellnek a betegségről beszélni, velünk szemben azonban könnyebben megnyílnak és őszintén beszélnek gondjaikról.

Ismerőseim gyakran kérdezik tőlem, hogy nem félek attól a sok negatív energiától, amelyet a betegek árasztanak. Nem is tudom hogyan, de ez bennem pozitív energiává formálódik át, s feltöltődve megyek haza. Ha csak egy emberen is segítek, már nem volt hiábavaló a munkám.

Ezért merem ajánlani másoknak is, hogy tájékozódjanak a RákInfó tevékenységéről, és kapcsolódjanak be annak munkájába.

Čudomirović Judit, az Újvidéki Ökumenikus Szeretetszolgálat idősek napköziotthonának a vezetője. A RákInfóval való együttműködésben a Barátkozóban vesz részt munkatársaival és a napközi egyes látogatóival együtt. Minden második pénteken két órát kerámialapokra festve gazdagítják a Remény falát. Bekapcsolódik a különböző akciókba is, és rendszeres résztvevője a Nárcisz az életért rendezvénynek.

– Szinte nincs olyan személy, aki valamilyen formában ne lenne érintett a rákban. Ezért úgy érezzük, hogy segítenünk kell mindenütt, ahol csak szükség mutatkozik rá. S aki tiszta szívből teszi a dolgát, annak lelki táplálékul szolgál ez a munka.

A RákInfó – mint a neve is mondja – tájékoztat, és mindazok, akik ott voltak a szombati kiránduláson, ezt megértéssel, szívvel-lélekkel, szeretettel és önzetlenül teszik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel