Nem mindenképp él tovább az, aki örökké vidám, optimista és keveset gürcöl – hosszú életre inkább az számíthat, aki óvatos, keményfejű, továbbá szívesen és sokat dolgozik. Többek közt e meglepő eredménnyel szolgált egy egyedülálló hosszú távú amerikai tanulmány, amely a személyiség élettartamra gyakorolt hatását vizsgálta.
Kiderült például, hogy bár a házasélet a férfiak egészsége szempontjából jótékony hatással bír, a nők esetében nincs különösebb jelentősége. A házas férfiak nagy valószínűséggel megérték 70. születésnapjukat, ám az elváltaknak már csak a harmada. Az elvált nők ugyanakkor hasonló kort értek el, mint házasságban élő társaik.
Hasznunkra válhat egy színvonalas munkahely is. A folyamatosan dolgozó férfiak és nők tovább éltek, mint azok, akik lazábban álltak hozzá az élet e területéhez. A talán legmeglepőbb eredmény az volt, hogy a boldogság és az egészség nem úgy függ össze, mint a kutatók elvárták volna.
Leginkább a legóvatosabb, legakaratosabb egyének maradtak sokáig egészségesek, és értek el magasabb kort. A léhűtők és az optimisták azonban hajlamosabbak voltak kockázatos döntések meghozatalára, és kevésbé törődtek egészségükkel és biztonságukkal – ami végül megrövidítette az életüket. Összegezve tehát: a boldogság nem elegendő az egészséghez, ugyanakkor a boldogság és az egészség eredménye lehet egy körültekintő, termékeny és fenntartható életmódnak.
