2025. július 12., szombat

Gyógyulás családias környezetben

Kamenicán tegnap átadták azt a szülői házat, melyet a rákbeteg gyermekek és szüleik vehetnek igénybe

A rákbeteg gyermekek szüleinek vajdasági egyesülete Joland Korora elnök asszonnyal az élen tavaly azzal a kezdeményezéssel fordult az újvidéki gyermekkórház igazgatójához, a városelnökhöz, a tartományi kormány elnökéhez, a tartományi egészségügyi titkársághoz, valamint az illetékes állami tisztségviselőkhöz, hogy könnyítsék meg a hosszadalmas és gyötrelmes terápián lévő rákbeteg gyermekek és szüleik mindennapjait. Különösen a vidékről érkező páciensek vannak nehéz helyzetben, hiszen az utazás számukra amellett, hogy igen fárasztó, az ezzel járó költségek – bennlakás esetén pedig a bérleti díj fizetése – a szülők számára nem kis anyagi megterhelést jelentenek. A kezdeményezés megértésre talált, és az illetékesek messzemenően támogatták az egyesület kérelmét. A közös összefogás eredményeként tegnap az Újvidék melletti Kamenicán az ideiglenesen elkobzott Šarić-villában – amely a folyamatban lévő bírósági eljárás során átmenetileg átkerült tartományi kormány tulajdonába – megnyílt az a szülői ház, amelyet a rákbeteg gyermekek és szüleik vehetnek igénybe.

Dr. Georgiosz Konsztantinidisz, a Vajdasági Gyermek- és Ifjúság-egészségvédelmi Intézet igazgatója elmondta, hogy évente átlagosan mintegy kétszáz daganatos gyermeket gyógykezelnek, és harmincra tehető az újonnan diagnosztizált esetek száma. A rákbeteg gyermekek túlélési aránya jóval kedvezőbb, mint a felnőtteké, 80 százalékuknak sikerül teljes egészében kigyógyulni a kórból.

Egy társadalom emberségességének a fokmérője a legveszélyeztetettebbek felkarolása, támogatása, ebbe a kategóriába tartoznak a rákbeteg gyermekek is. Külföldön nem új keletű gyakorlat, hogy a kórházi gyógykezelésen lévő gyermekeket a terápia ideje alatt szülői kísérettel ideiglenesen családias környezetben helyezik el. Mivel a gyógyulás és a felépülés eredményessége elválaszthatatlan a betegek lelki állapotától, sokat jelent számukra, hogy nem kell a nap 24 órájában nyomasztó kórházi légkörben élniük. A cél, hogy a betegek minél jobban érezzék magukat, minél gyorsabban felépüljenek, és mielőbb visszatérjenek otthonukba.

A kamenicai szülői ház több mint 900 négyzetméter, az udvarával együtt mintegy 2000 négyzetméteres. Öt család befogadására rendezték be lakosztály jellegűen. Minden szobában van televízió, és a lakosztályhoz fürdőszoba is tartozik. A bentlakók közösen használják a tágas konyhát, ezenkívül olyan helyiségek is rendelkezésükre állnak, amelyekben mind a gyermekek, mind a szülők számára foglalkozásokat tarthatnak. Ez utóbbiak esetében érthetően a lelki segély iránt mutatkozik a legnagyobb szükséglet és igény.

Dr. Konsztantinidisz köszönetét fejezte ki a szülők egyesületének a kezdeményezésért, a tartományi kormánynak pedig a támogatásért. Különben az épület bútorzatát és egyéb felszerelését adományokból biztosították. A legnagyobb összeggel a Vajdasági Bank támogatta a kezdeményezést, a pénzintézeten kívül a NURDOR, a rákbeteg gyermekek szüleinek országos egyesülete, az antalfalvai (kovačicai) Paleta vállalat, valamint két magánszemély, Dmitar Jakšić és Dušica Jarić is hozzájárult az anyagiak előteremtéséhez.

Dr. Csengeri Attila tartományi egészségügyi titkár elmondta, hogy a vajdasági kormány egyik alapvető célkitűzése az egészségügybe történő beruházás. Emlékeztetett arra, hogy a közeljövőben Pancsován és Fehértemplomon adnak át létesítményt, valamint folyamatban van a Kamenica–2 építése is. Ezenkívül jelentős eszközöket fordítanak korszerű felszerelések vásárlására, köztük lesz egy olyan berendezés is, amely a legkorszerűbbnek számít a nyílt szíven végzett műtéteknél. A szülői házzal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a tartományi egészségügyi titkárság saját eszközeiből egy klimatizált, kényelmes, a betegek szükségletei kielégítésére alkalmas kombit vásárolt, ezzel oldják meg a páciensek terápiára szállítását Kamenicáról Újvidékre, a gyermekkorházba. Amíg a házat a rákbeteg gyermekek és szüleik veszik igénybe, addig a gyermekkórház részeként tekintik.

Magyar ember Magyar Szót érdemel