2025. július 15., kedd

Az alattomos glaukóma

Ha a kórt idejében nem ismerik fel, akár vakságot is okozhat

A két leggyakoribb szembetegség, amely vakságot okoz, a 60 éven felül jelentkező makulaelfajulás és a glaukóma, azaz a zöld hályog. Felismerése szinte mindig a véletlenen múlik, a háttérben némán, jelzés nélkül roncsolja a szemideget, s a vakság nagy hányadának közvetlen előidézőjeként tartjuk ma is számon.

Mi idézi elő?

A glaukómának két fajtája van, a nyílt és a zárt zugúnakis a megnőtt szembelnyomás az okozója. A szemlencse előtti csarnokvíz állandóan cserélődik, eleget téve alapvető feladatának: a tápanyag szállításának a lencse számára. Ha a csarnokvíz termelődése és elfolyása közötti egyensúly felborul, a szemnyomás megemelkedik, elnyomja a vérereket, és károsítja a látóideg vérellátását. A látóideg sejtjei megfelelő vérellátás hiányában pusztulásnak indulnak, s mivel az idegsejtek nem termelődnek újra, a folyamat vakságba torkolódik.Bár visszafordíthatatlan látásromlás jelentkezik, az idejében felismert és kezelt betegség esetén ez a folyamat megállítható. Nem közömbös tehát, hogy mindazok, akik a medicina szerint hajlamosak a glaukómára, ismerjék kialakulásának első jeleit.

Kik hajlamosak rá?

Veszélyeztetettek a 40 évnél idősebbek, ennek a populációnak 2-5 százalékát érinti a betegség. Hajlamosít még a családi öröklődés, a cukorbaj, a rövidlátás (myopia), a magas vérnyomás és a korábbi szemsérülés (bevérzés). Rizikótényező az alkoholizmus is.

A zárt zugú glaukóma könnyen felismerhető, a szemnyomás ugyanis ennél a formánál hirtelen, rohamszerűen jelentkezik, a szaruhártya áttetszővé, zöldes árnyalatú tejüvegszerűvé válik. Tévesen ugyan, de innen ered a betegség köznyelvben használatos elnevezése. A szemgolyó ilyenkor vörös, tapintásra fájdalmas és a szokottnál keményebbnek tűnik. A beteg szemből kiinduló fájdalom gyorsan fokozódik, átterjed a szemgolyót övező csontokra, majd kisugárzik a fél fejre. A fájdalom tűrhetetlenné válik, hányinger is társul hozzá, s ez rendszerint orvoshoz vezeti a beteget. A féloldali erős, hirtelen jelentkező fájdalom ok legyen arra, hogy halogatás nélkül felkeressük az orvost, aki szemcseppekkel pillanatok alatt a megállíthatja a rohamot! Ennek elmulasztása a szem végleges károsodásához vezet néhány óra leforgása alatt. Ez a rohamokban vészjeleket leadó formája a glaukómának csak 10 százalékát képezi a zöld hályogos megbetegedésnek, 90 százalékban némán, szinte jel nélkül pusztítja látásunkat. Ezt a némán károsító formát nevezzük nyílt zugú glaukómának.

Mikor gondoljunk a nyílt zugú formára?

Minden 40 év feletti rövidlátó egyénnél, ha szemüvegért jelentkezik, az orvosnak el kellene végeznie a szemnyomásvizsgálatot, annál is inkább, mivel a rövidlátók a népességnek csak a 10 százalékát képezik a távollátókhoz képest. Másrészt: ha szemüvegért folyamodunk,vagy szemüveget cserélünk, és rövidlátók vagyunk, csakis olyan orvost keressünk fel, aki leméri szemnyomásunkat is!Ezzel az egyszerű, talán 10 percig tartó vizsgálattal kiszűrhetjük az alattomos nyílt zugú glaukóma támadását.A szemnyomás normális tartománya 12–21 Hgmm, ennélmagasabb nyomás zöld hályogra utal. A panaszmentességen kívül fellépnek olyan jelek, amelyekkel nem szoktunk orvoshoz fordulni:enyhe fejfájás, alig-alig pirosodó szem, reggelente ideges állapotban érzékelhető homályos látás. Ha ezt a formát nem fedezzük fel idejében, a látótér igen gyorsan beszűkül, ez azonban továbbra is észrevétlen marad, mert a másik, egészséges szem kompenzálja a károsodást. Létezik viszont önvizsgálati lehetőség, amely gyorsan felfedi a bajt, csak sajnos nemigen hallottak róla az emberek. Halefedjük az egészséges szemet, a glaukómás beteg nagy meglepetésére azt észleli, mintha egy vékony, hosszú csövön keresztül látná a környezetét. Ezt nevezzük csőlátásnak. Ilyenkor már a beteg szem 60 százaléka tartósan károsodott. Ha azonnal orvoshoz fordulunk, a medicina ma már olyan hatásos gyógyszerekkel rendelkezik, amelyek képesek megőrizni a fennmaradt látást és megakadályozni a baj átterjedését a másik szemre. Egy időben ugyanis mindkét szemen a glaukóma ritkán jelentkezik.

Miként gyógyítjuk?

A szemnyomást ún. konzervatív úton szemcseppekkel, tablettákkal, esetleg infúzióval lehet csökkenteni. A cseppek egymással is kombinálhatóak. Rendkívül fontos a cseppentés higiéniai követelményeit és az előírt időközöket betartani, ha lehetséges, percnyi pontossággal.A glaukóma krónikus volta miatt a gyógyszert élete végéig használnia kell a betegnek, hogy látását megőrizze.

A zöld hályog bizonyos típusánál a konzervatív (szemcseppes) terápia hatástalansága esetén lézeres és műtéti beavatkozásra van szükség. Ez utat nyit a csarnokvíz elfolyásának. Ami az operációt illeti, jó hírrel szolgálhatok a zöld hályogos betegeknek. A legbiztonságosabb műtétnek ma is a trabeculectomia számít. Mindmáig csak végső esetben folyamodtak a szemorvosok az operációhoz, olyankor, amikor már szemcseppekkel nem tudták fenntartani a 12 és 21 mmHg közötti szemnyomást. A műtét ugyanis hegesedést hagyott maga után, ami a látás minőségét rontotta. Közérthetően szólva: az operáció után a beteg sokkal rosszabbul látott, mint előtte. A közelmúltban azonban felfedeztek és már használnak egy Antimetabolit nevű gyógyszert, ami megakadályozza a műtét utáni hegesedést. Ezzel a felfedezéssel a trabeculectomia biztonságos műtétté vált a többmilliós számú glaukómás beteg részére.

Magyarországon az Év Gyógyszere 2001 címet nyerte el a prosztaglandin-származékból készült szemcsepp. Hatóanyaga a szervezetben természetesen is előforduló prosztaglandin (a szervezet alapvető védelmi folyamataiban, a gyulladásban játszik szerepet), szintetikusan előállított változata: a latanaproszt. A zöld hályog elleni szemcsepp alapanyagát a magyar gyógyszeripar kezdte gyártani, s máig előállítja az egész világnak. Gyógyszerként az USA-ban, majd pár hónap múlva Európában, az elsők között Magyarországon került forgalomba 1996-ban. A szert nálunk, Szerbiában is alkalmazzák, s ha szakorvos írja fel, a betegbiztosító állja a költséget.

Magyar ember Magyar Szót érdemel