2025. július 12., szombat

Gyógyszerbeszerzési ügyek-bajok

Az elmúlt néhány hónapban ellentmondásos információk látnak napvilágot

A napokban felröppent a hír, miszerint az illetékesek a hiánycikknek számító Nitroglicerint az árutartalékokból kénytelenek biztosítani. E létfontosságú gyógyszeren kívül nem lehet kapni néhány fajta antibiotikumot és AD cseppet sem.

Az esetleges gyógyszerhiányról szóló ilyen-olyan híresztelések nem új keletűek. Tavaly augusztus derekán arról cikkezett a sajtó, hogy mindinkább megcsappannak a gyógyszertartalékok, és néhány nap múlva már arról olvashattunk, hogy az euró árfolyamának növekedése miatt lassan kiürülnek a gyógyszertárak polcai is. Aztán egy hosszabb szélcsendes időszak következett, majd egyesek azt állították, hogy mondvacsinált gyógyszerhiányról van szó.


Hónapról hónapra

November folyamán több ízben is komoly ellátási problémákról olvashattunk. December közepén érkezett a megnyugtató információ, miszerint minden fontosabb gyógyszer kapható, ám néhány nap múlva arról olvashattunk, hogy noha vannak problémák, hiánytól nem kell tartanunk, sőt az illetékesek kategorikusan kijelentették: márpedig gyógyszerhiány nem lesz! Dr. Aleksandar Vukosavljević, a Köztársasági Egészségügyi Intézet igazgatója is nyilatkozott. Kijelentette, hogy az orvosi vizsgálatokért fizetendő térítmény, a participáció nem fog változni – jelenleg 50 dinár, és 2009 októbere óta nem módosult – és gyógyszerdrágulás sem lesz. Várhatóan bővül majd az állami költségen kiadott gyógyszerek listája – vonatkozik ez elsősorban a daganatos betegek gyógyításában alkalmazott készítményekre –, amely az elmúlt három évben nem változott Az igazgató akkor azt is hozzátette, hogy január végén ismeretes lesz, valójában milyen takarékossági intézkedésekhez folyamodnak. Megjegyezte, hogy valószínűleg központosítani fogják a gyógyszerbeszerzést, az így megtakarított pénzt pedig a lakosság jobb egészségügyi ellátására fordítják.


Sok a munkanélküli

Árakról és pénzügyi kérdésekről lévén szó, néhány mondat erejéig visszatérünk a novemberi időszakra. Ekkor történt meg az évi árkiigazítás, ami átlagosan 0,76 százalékot tett ki. A gyógyszerek csaknem 70 százaléka 5,36 százalékkal drágult, a többi pedig 9,7 százalékkal lett olcsóbb.

A gyógyszerellátás kérdése a napokban ismét a figyelem középpontjába került, gyógyszerforgalmazók csoportosulásából arra figyelmeztetnek, hogy a termékgyártók gyógyszerhiányt jelentettek be, képtelenek szavatolni a rendszeres ellátást. Szerintük az illetékesek feladata, hogy megoldják a felmerülő problémát, egyrészt azáltal, hogy bővítenék a gyógyszerlistát a már bejegyzett készítményekkel és a behozatalból származó, még nem bejegyzett termékekkel. Ugyanakkor rámutattak arra is, hogy nagyon sokan nem rendelkeznek egészségügyi biztosítással, ellenben törvényes joguk van orvosi ellátásra és gyógyszerekre. A Köztársasági Egészségügyi Intézet adatai szerint 1,2 millió szerbiai polgárnak nincs jövedelme, viszont egészségügyi ellátásuk tavalyelőtt nem kevesebb, mint 19 milliárd dinárjába került az alapnak.

Mindez az átlagembert, a betegeket kevésbé érdekli. Számunkra az a lényeges, ha valamilyen gyógyszerre szükségünk van, akkor ne kelljen egyik gyógyszertárból a másikba menni, vagy a jól bevált szer helyett másikat elfogadni.


Székvárosi helyzetkép

Tegnap arról érdeklődtünk az Újvidék Gyógyszertárban, hogy jelenleg milyen a székvárosi patikák ellátása. Megtudtuk, hogy nagyjából minden gyógyszer kapható, csupán időnként jelentkezik kisebb fennakadás, ezért azt tanácsolják a polgároknak, hogy vásárolják más gyártó készítményét, és ha nincs helyettesítő gyógyszer, feltétlenül kérjék ki orvosuk véleményét, tanácsát a további megfelelő terápia céljából. Egyébként az érdekeltek a 021/402-820-as telefonszámon kaphatnak tájékoztatót a gyógyszerekkel kapcsolatban, az illetékes szolgálat munkanapokon 7 és 15 óra között várja a lakosság hívásait. Felhívták a figyelmet arra, hogy nemcsak ellátással kapcsolatos kérdéseket tehetnek fel, hanem arról is érdeklődhetnek, milyen egy-egy gyógyszer mellékhatása, mit kell tudni a helyes gyógyszerszedésről, melyik gyógyszer szerepel az ún. pozitív listán, melyekért kell fizetni, és mennyit stb. Szerbiában egyébként 3513 bejegyzett gyógyszert tartanak nyilván, ebből 1800 a pozitív listán szerepel.

Az Újvidék Gyógyszertár egyébként állandóan figyelemmel kíséri az ellátás alakulását és havonta egyszer jelentést tesz a Köztársasági Egészségügyi Intézet dél-bácskai kirendeltségének, valamint az egészségügyi minisztériumnak.

Magyar ember Magyar Szót érdemel