Január 24. és 29. között immár ötödik alkalommal tartották meg az európai méhnyakrák-megelőzés hetét, melynek idei fő témája: „Fogjunk össze a méhnyakrák megelőzéséért!” Európában minden évben 60 ezer nő betegszik meg méhnyakrákban, és évente 30 ezren vesztik életüket a betegség miatt. Európai viszonylatban Szerbia annak az öt országnak az egyike, ahol a legnagyobb a méhnyakrák előfordulási aránya. Évente 1500 új esetet diagnosztizálnak, és 500 nő halálát okozza a kór. Hatékony megelőző programokkal azonban majdnem minden eset elkerülhető lenne.
Felmérések szerint a nőknek csak bizonyos és gyakorlatilag ugyanaz a hányada vesz részt rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálaton. Ennek számos oka lehet, egyebek mellett az ismeretek hiánya, különböző félelmek és a túlzott szemérem. A nőgyógyászati szűrővizsgálatok fő célja, hogy óvják a nők, az anyák egészségét, segítsenek a súlyos, életre veszélyes betegségek korai fölismerésében. A szűrésre járó nőknek esélyük van arra, hogy nőgyógyászuk még panaszmentes időszakban – a betegség korai stádiumában – észlelje a külső és a belső nemi szervek rosszindulatú elváltozásait.
Miből áll a vizsgálat?
A vizsgálat nem kellemetlen, és nem fájdalmas. A külső nemi szervek megtekintésével kezdődik. Ezt követően az orvos egy eszközzel feltárja, majd megnézi a hüvelyt, és egy nagyítóval felszerelt műszer segítségével a méhnyak külső felszínét és a méhszájat, ez a kolposzkópia. Ezután mintát vesz a területről és a méhnyakról egy speciális, kicsi eszközzel, amely a páciens számára teljesen fájdalmatlanul lesodorja a vizsgálathoz szükséges hámsejteket. Az ebből készült kenetet küldik sejttani, azaz citológiai vizsgálatra. Ez a vizsgálat alkalmas a méhnyakrák szűrésére. Ezt követően az orvos megtapintja a belső nemi szerveket és környezetüket. Ha szükséges, hüvelyi ultrahangvizsgálatot kér, amely még több információt adhat. A teljes nőgyógyászati szűrés jó negyedóra, megéri a nyugalomért. Eredményei viszont utalhatnak bármelyik szerv jóindulatú elváltozásaira, de jelezhetnek daganat előtti állapotot, sőt figyelmeztethetnek a rosszindulatú daganat korai stádiumára is. A szorosabb értelemben vett nőgyógyászati rákszűrésen elsősorban a méhnyakrák szűrését értjük. Ez a második leggyakoribb daganat a nőknél.
A szakmai szempontokat figyelembe véve az évenkénti szűrés az optimális. A huszonöt éves alsó korhatárral sincsenek kibékülve a szakemberek, ők úgy határoznák meg, hogy a nemi élet elkezdését követő bizonyos idő elteltével már javasolt a szűrés, életkortól függetlenül.
Riasztó, hogy a méhnyakrák nem csupán a nők második leggyakoribb rosszindulatú betegsége, hanem egyre fiatalabbakat támad. Általában harminc- és negyvenéves kor között fordul elő, de az utóbbi időben az ennél fiatalabbak aránya is nő.
Az orvostudomány mai állása szerint a méhnyakrák kialakulásáért elsősorban a méhnyak humán papilloma vírussal (HPV) való fertőzése a felelős, ugyanis a daganatok csaknem száz százalékában kimutatták a kórokozó valamelyik fajtáját.
A nők forduljanak orvoshoz...
ha szokatlan hüvelyi váladékozást (sárgás-barnás, esetleg véres) észlelnek
ha menstruációtól függetlenül jelentkező, kisebb vagy nagyobb mennyiségű vérzésük van
ha nemi élet közben vagy után vérzése van (ezt kontaktvérzésnek nevezik)
ha bizonytalan alhasi fájdalmai vannak
Okok és hajlamosító tényezők: HPV-fertőzések, a méhnyak sérülései, gyakori nemi szervi gyulladás, nem megfelelő tisztálkodás a nemi érintkezés során, a nemi partnerek gyakori váltogatás, az immunrendszer csökkent működése, dohányzás.
Semmibe sem kerül
A betegség megelőzésére és korai felfedezésére irányuló szervezett program keretében az Újvidék Egészségház a Kamenicai Onkológiai Intézettel és néhány székvárosi magánkórházzal, rendelővel közösen az idén is szervez méhnyakrákszűrést, illetve szakelőadást.
A hét folyamán néhány székvárosi magánklinikán és rendelőben végeznek szűrést, de amint azt tegnap megtudtuk, már nincs szabad terminus, több helyen még pénteken betelt a létszám. Csupán a Višnjevac (6540-130) rendelőben fogadják még azokat a jelentkezőket, akiknek esetében az elmúlt 3-4 évben nem végeztek Papa-tesztet. A korábbi értesülésünktől eltérően, mely szerint mindenütt ingyenes a vizsgálat, az Eurolabbankedvezményes áron, 800 dinárért végezték a szűrést.
A programhoz tartoznak a szakelőadások is. Ma,január 26-án dr. Aljoša Mandić a másodlagos megelőzésről, prof. dr. Srđan Đurđević a méhnyakrák gyógyításának lehetőségeiről, január 28-án dr.Marina Popović a méhnyakrákról, dr. VladimirPetrović a primáris megelőzésről, dr. Aleksandra Savin-Kostić pedig az Újvidéki Egészségházban lebonyolítható megelőző nőgyógyászati vizsgálatokról tart előadást a polgárok számára. Az összejöveteleket 18 órai kezdettel azÚjvidéki Egészségház igazgatósági épületének (Lázár cár sugárút 75.) üléstermében tartják.
Az európai méhnyakrák-megelőzés hetének kampányához tartozik az az aláírásgyűjtés is, melynek célja, hogy a közélet és a politika képviselői is felfigyeljenek erre a súlyos betegségre, és megteremtsék a megelőzés intézményes kereteit. Ma 9 és 11 óra között a 021 megamarketben, holnapután szintén ugyanabban az időben a limáni Univerexportban, valamint az Újvidéki Egészségház Prevenciós Központjában (Pirosi út 102.) gyűjtik a támogató aláírásokat.
