2025. július 18., péntek

Halál a pályán

Mindig döbbenetet kelt, ha egy sportesemény nézőinek szeme láttára valamelyik fiatal sportoló hirtelen összeesik. Amerikai kutatók nemrég összegyűjtötték azokat az eseteket, melyeknek pontos körülményei ismertek voltak. Hat év alatt bekövetkezett 486 ilyen halálos tragédia történetét dolgozták fel.

A fiatalok részvételével rendezett sporteseményeken néhány naponta előfordul hirtelen szívhalál. Általában nincs megelőző tünet: az áldozat összeesik és meghal, de az első percekben még jó az újraélesztés esélye. Az Egyesült Államokban a fiatal sportolók hirtelen szívhalála legtöbbször visszafordíthatatlannak bizonyult, de ebben sokszor szerepet játszott a nem megfelelő újraélesztési kísérlet is. A drámai adatokat a Heart Rhythm Journal folyóirat közölte.

Ennek látszólag ellentmond a statisztika: a fiatalok 11 százalékát sikerült visszahozni az életbe. A részletes elemzés sok tanulsággal szolgált. A mellkas ritmusos nyomogatása, a szívmasszázs mellett a defibrillátor használata szükség esetén fontos eleme az újraélesztésnek. Előfordult, hogy a hirtelen halál színhelyén volt defibrillátor, de bezárták az orvosi rendelőbe. A mai, korszerű defibrillátorok, melyek áramütéssel megszüntetik a halálos szívritmuszavart, a kamrafibrillációt, félautomata eszközök. Az aktatáska méretű műszer kinyitásakor érthetően elmondja, hogyan kell használni. Ennek ellenére megtörtént, hogy a jelenlévők nem merték a defibrillátort bekapcsolni. Az Egyesült Államokban még mindig nincs olyan kötelező, részletes sportorvosi vizsgálat, mint amilyet Európa szinte mindegyik országában minden fiatal sportolónál elvégeznek. Gregg C. Fonarow kaliforniai professzor emlékeztetett arra, hogy amikor Olaszországban bevezették a sportolók EKG-vizsgálatát, a hirtelen szívhalál előfordulása ebben a csoportban 90 százalékkal csökkent. Az Amerikai Szív Szövetség már tavaly részletes irányelveket javasolt kötelező sportorvosi vizsgálatra, valamint minden olyan helyen, ahol sok fiatal van, például valamennyi iskolában. Kezdeményezte a gyerekek oktatását újraélesztésre, és központi helyeken defibrillátorok kihelyezését. Az utóbbit mind több helyen megszervezik. Az Egyesült Államokban tavaly elrendelték, hogy valamennyi fitneszszalonban legyen defibrillátor és a személyzet tanulja meg azok használatát.

Az elmúlt években Európában is több tragédia történt: 2004-ben Fehér Miklós, a portugál Benfica és a magyar válogatott, illetve a győri klub egykori kiválósága 25 évesen, korábban a kameruni Foe 28 évesen, majd 2007-ben a spanyol Puerta 22 évesen esett össze és hunyt el a futballpályán. Igaz, orvosi jelentések szerint a magyar focista halálának közvetlen kiváltója nem hirtelen szívmegállás, hanem tüdőembólia volt. Fehér Miklós azóta a portugál fővárosban, Lisszabonban és Győrben is szobrot kapott. Nemrég Csepelen edzés közben rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok kenus. Az első diagnózis alapján hirtelen szívhalál vezetett a tragédiához.

A 30-40 év alatti korosztálynál a hirtelen szívhalál egyik leggyakoribb oka egy speciális szívizom-elfajulás, mely során a szívkamrák izomzata kórosan megvastagszik. Illetve a jobb kamrai szívizom elfajulása, azaz a szív egy részének foltos zsírosodása, satnyulása is komoly problémát jelent. Ismertek olyan kórképek, melyek során elsődlegesen a szívizom elektromos működése károsodott, csupán egy speciális EKG-jel hívhatja fel a figyelmet a hirtelen szívhalál valószínűségére. A szívbillentyű hibás működése és a fokozott terhelés esetén fellépő koszorúérgörcs szintén magában hordozza a hirtelen szívhalál lehetőségét, sajnos személyes rizikófaktorai is vannak kialakulásának.

Magyar ember Magyar Szót érdemel