2025. július 18., péntek

Epegondok

Azért eszünk, hogy éljünk. Az egészséges élethez viszont nem elég csupán enni, az emésztésnek is jól kell működnie. Az epehólyag a máj alsó részénél található körte alakú zacskócska. Amennyiben ez a zacskó nem ürül ki rendszeresen, epekő alakul ki benne. Ez a folyamat súlyos következményekkel járhat…
Epekövek

A máj naponta 1–1,5 liter epefolyadékot termel, ennek fele közvetlenül a vékonybélbe jut, másik fele pedig az epehólyagba kerül. A zöldessárga, keserű folyadék a zsírok bontásához, a salakanyagok kiürítéséhez, a fölösleges koleszterin eltávolításához és egyes vitaminok felhasználásához szükséges. Az epesavak némelyik vírus és baktérium megsemmisítésére is képesek. Amennyiben az összetevők aránya megváltozik, megindul a kőképződés lassú folyamata, ami évekig nem okozhat panaszt. Az egyensúly megbomlása több ok miatt bekövetkezhet, ilyen a máj működési zavara, a koleszterinben bőséges táplálkozás, az epefolyadék keverésében beálló zavarok (idős korban az epehólyag izomzata is gyengül, és a kövek is gátolhatják az epehólyag összehúzódását, gyulladást idézhetnek elő), csökkenhet az epesav termelése, a rendszertelen étkezés, de a divatos fogyókúra is az epeürülés gyakoriságának és mennyiségének csökkenéséhez vezethet, akárcsak az éhezés. Az epehólyagnak naponta kétszer teljesen ki kell ürülnie ahhoz, hogy túlságosan ne sűrűsödjön be. Élettanilag ez reggel és kora délután különösen fontos. Ha ez nem következhet be, az epefolyadék túltelítődik, a koleszterin kicsapódik és apró kristályokat képez, amelyek kezdetben mikroszkopikus méretűek, de évek múltán tyúktojás nagyságúra is hízhatnak. Lehet az epehólyagban egy nagy kő, de száz kicsi is, amelyek gátolják az epehólyag összehúzódását, sértik a hólyag falát.

Az epehólyag kiürítése

Az epehólyagban összegyűlt, összekeveredett epefolyadék egy vezetéken át, egy zárógyűrű megnyílása után jut el a patkóbélbe (nyombél, a vékonybél első szakasza). Ennek a gyűrűnek órákon át nyitva kell maradnia ahhoz, hogy az epefolyadék teljesen kiürüljön. Ezt a folyamatot a kolecisztokinin nevű hormon szabályozza. Az epehólyag száz százalékban kiürül három tojás vagy egy pohár 20 százalékos tejföl elfogyasztása után. Az epe ürítésében további segítség egy csésze citromos meleg tea vagy tonik, gyomorkeserű, gyömbér, grépfrút, articsóka, illetve máriatövismag-, kamilla-, borsmentatea fogyasztása. Ha az epehólyag rendszeresen nem ürül ki teljesen, a hólyagban maradó rész pang, sűrűsödik, iszaposodik, valamelyik összetevő kicsapódik, epekő képződik, és a jobb bordaív alatt fájdalmat okoz hányinger, hányás kíséretében. Zsíros, bőséges étkezést követően erős, görcsös fájdalom jelentkezik, amely a jobb vállba, a hátba, a lapockák közé is kisugárzik. A kövek az epeutakba is bejuthatnak, elzáródásuk lázzal, hidegrázással, sárgasággal járhat. Mivel az epevezeték a hasnyálmiriggyel közös, az elakadt kövek hasnyálmirigy-gyulladást is kiválthatnak. Ez életveszélyes állapot. A köldök körül, a has felső részén okoz elviselhetetlen fájdalmat. Az epekövek ultrahangvizsgálattal vagy epehólyagröntgennel fedezhetők fel. Növekedésük megfelelő étkezéssel lassítható, műtéti eltávolításuk tervezhető, és 3-4 napos kórházi tartózkodással, többféle műtéti eljárással megoldható, elhárítva ezáltal a sok szenvedést vagy életveszélyt előidéző állapotot.

Az epekőképződés megelőzése

Legfontosabb a rendszeres táplálkozás, mely gazdag esszenciális zsírsavakban, C- és E-vitaminban, zöldségből és gyümölcsből származó rostokban, savakban, sókban, valamint keményítőben, de szegényes telített zsírokban, finomított szénhidrátokban. Az ilyen táplálkozás némi mozgással együtt megvéd a túlsúlytól is. Az egyenletesen elosztott, minimum hat pohár víz vagy gyógytea fogyasztása gátolja az epe sűrűsödését.

Magyar ember Magyar Szót érdemel