2025. július 18., péntek

Férfiaknál is jelentkezik

KLIMAX
A nők klimaktériumához hasonlóan a kor előrehaladtával a férfiaknál is végbemegy egy bonyolult, hormonális alapokon nyugvó változás. A férfiaknál tapasztalható folyamatot andropauzának nevezzük. A jelenséggel foglalkozó tudományos ismeretek nem olyan kiterjedtek és bőségesek, mint a női hormonális változást illetően. Ennek oka talán az, hogy a női menopauza, a ciklus elmaradása sokkal „szembetűnőbb” és drasztikusabb tünetekkel jár. Egyes kutatások szerint a 45 év fölötti férfiak mintegy harmadát érintheti a férfiklimaxnak nevezett állapot, amely fizikai, szellemi és szexuális teljesítménytöréssel jár együtt – mondják az orvosok. Az andrológus szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy ezzel az állapottal ma már nem feltétlenül kell együtt élni.

A férfiklimaxot, csakúgy mint női megfelelőjét, hormonális változások idézik elő. A jelenség hátterében – a nemi működést is szabályozó férfi nemi hormon – a tesztoszteron szintjének változása áll. A felnőtt férfiak szervezetében a tesztoszteron egyebek között részt vesz az izomműködés, a csontanyagcsere, a szívműködés és az agyi folyamatok vezénylésében is. Termelődése körülbelül 30 éves kortól fokozatosan csökken, évente csaknem egy százalékkal. A legújabb kutatások arra is fényt derítettek, hogy a hormonhiány a nemi működés zavarán túl felelős az izomzat csökkenéséért, a csontritkulásért, a hasi elhízásért, és hozzájárul a szénhidrát-, illetve a zsír-anyagcserezavar kialakulásához is. Ezek az eltérések az érelmeszesedés és a koszorúér-betegség elsődleges hajlamosító tényezői.

A változások sokfélesége miatt a férfiklimax tünetei is szerteágazóak. Ezek közül legfontosabbak a nemi vágy csökkenése, merevedési zavar, szellemi és fizikai teljesítőképesség romlása, olyan vegetatív tünetek, mint az izzadékonyság, hőhullámok, de jellemzője lehet az ingerlékenység, az alkalmazkodóképesség romlása, az alvászavar, a türelmetlenség és a feszültség is. Természetesen a tünetek nem mindenkinél jelentkeznek azonos időben és erősséggel. Van, aki észre sem veszi a változást, míg mások életében komoly törést okoz ennek megjelenése. Mivel maga a tünetegyüttes is sokrétű, ezért kezelése is összetett. A szakemberek adatai szerint jelenleg a rászorulók csupán fél százaléka részesül oki kezelésben, ami hormonpótlást jelent. A kezelés megkezdése előtt kiterjedt fizikális és laboratóriumi vizsgálat szükséges, melynek során kizárják a prosztata rosszindulatú daganatát, a máj- és vesebetegségeket. A hormonpótló terápia mellett nagy jelentősége van az életmódnak is, a rendszeres, nem megerőltető testmozgás és az elhízás megelőzése hozzájárul a sikerhez.

Magyar ember Magyar Szót érdemel