2025. július 18., péntek

Ha a hátunkba hasít a fájdalom

Mivel a fájdalom váratlanul jelentkezik, többnyire állás közben hasít bele a beteg hátába, majd szinte teljesen mozgásképtelenné teszi. Az emberek joggal feltételezték, hogy a jelenség mögött valamiféle mágikus hatás van. Ebből származik a bántalom népies német neve, hexensussz, ami magyarul boszorkánylövést jelent. Orvosi neve jóval prózaibb: akut lumbágó. Szerencsére vannak olyan szerek, amelyek gyors enyhülést hoznak.

A leggyakrabban lehajlás, fordulás vagy egyéb hirtelen mozdulat közben fordul elő, hogy jellegzetes hasító fájdalom áll be, elsősorban az ágyékcsigolyák tájékán. A betegség további tünetei a bénaságérzés, a mozgáskorlátozottság és a kényszertartás, valamint az erőteljes előrehajlás. Jellemzően olyankor támad ránk a lumbágó, amikor valamiféle banális dolgot csinálunk, mondjuk lehajolunk bekötni a cipőfűzőnket. De olyan eset is előfordult már, hogy valaki az orvosnál vetkőzött, és nem tudott felegyenesedni. A panasz egyik oka a becsípődött ideg lehet. Az ágyékcsigolyák területén ered a legvastagabb testi ideg, az isiászideg. Ez olyan vastag, mint a kisujjunk, és a fenéken keresztül egészen a lábakig halad. Ha ez az ideg beszorul, akkor gyakran lép fel kísérő tünetként a lábba kisugárzó, húzó fájdalom. Az akut lumbágó egy további kiváltó okaként szóba jöhet az ágyékcsigolyák területének blokádja. A hosszú ideig tartó helytelen ülés (például teherautó-sofőrök esetében), a lábak gyakori keresztezése, illetve a stressz rendkívüli módon megterheli a hátizomzatot, főként az ágyékcsigolyák környékén.

Mit tegyünk, ha kínoz a lumbágó?
Ha valakinek mégis beleáll a hátába a hexensussz, ő maga is segíthet önmagán. Az első, legfontosabb választás a meleg: forró fürdő, borogatás, meleg palack, melegítőpárna – mindez felgyorsítja az anyagcsere folyamatát az érintett területeken. Igyunk sok vizet, mivel a testnek erre szállítóanyagként és az anyagcsere közvetítőjeként egyaránt nagy szüksége van. Az isiászideget tehermentesíti, ha fekvés közben a lábakat a medencéhez képest derékszögben támasztjuk fel egy nagy párnával vagy székkel. Fájdalom esetén ezenkívül jól jön a légzésterápia: lélegezzünk lassan és mélyen a hasunkba, hogy a krízisterület túlsavasodását újra lúgossá tegyük. Tegyük a kezünket a hasunkra és oldalt a bordaívre, majd lélegezzünk a kezünk nyomása ellenében.

Hogyan segít az orvos?
Az orvos vagy a természetgyógyász a fájdalom helyi kezelésére gyakran vet be lokális fájdalomcsillapítókat. A közvetlenül a bőr alá fecskendezett érzéstelenítő megtörheti azt az ördögi kört, amelybe a feszült, kényszertartásban megmerevedett izomzat került. A mágneses terápia egy jól bevált ősi módszer a lumbágó kezelésére. Érdemes az érintett gerincszakaszokat szakemberrel átvizsgáltatni, nem áll-e fenn helytelen csontállás. Ha statikus okra derül fény, akkor azt kezelni kell.


A lumbágót meg is előzhetjük:
Ellenőriztessük, hogy helytelenül áll-e a gerincünk vagy a medencénk, és ha igen, korrigáltassuk.
A masszázs serkenti a vérellátást, a mély légzés pedig ösztönzi az anyagcserét.
Tanuljunk meg egyszerű izometriás gyakorlatokat, amelyek során az izmok a légzés ritmusában húzódnak össze.
Korrigáljuk az ülésünket! Aki sokat ül, alkalmazzon ékpárnát, hogy tehermentesítse az ágyékcsigolyákat. A szabadon mozgó ülésű szék hosszabb ülés közben is bizonyos mozgékonyságot ad az ágyékcsigolyáknak, és erősíti az izmokat.
Az izomerősítést csak akkor kezdjük meg, ha a helytelen tartást helyrehoztuk. Aki ferde medencével edz, az fixálja a helytelen tartást.

Magyar ember Magyar Szót érdemel