2025. július 18., péntek

A jövendőmondás kockázatai (II.)

Néhány gondolat lelki egészségünk megóvásáról

Szuggesztió hatásra egyik-másik ember gyakran meg is teszi azt, amit „megjósoltak” neki. Az „önmaga megvalósította jóslatok” hatása azoknak a személyiségében (emlékezetében, figyelmében, cselekvéseiben) is megnyilvánul, akik megpróbálnak ellenállni a szuggesztiónak. Százszorta sebezhetőbbek azok, akik hiszékenyek, fogékonyak a babonára, kapaszkodókat keresnek.

A lélek nagyon törékeny, könnyen sebezhető. Pszichológiai kísérletekkel bizonyították, hogy az ártatlannak vélt jóslások, kávéházi grafológiai jellemzések, de még az egyszerű „beolvasások” is pszichés kárt okozhatnak, nyugtalanságot, szorongást kelthetnek. A jóslások nyomán az érintettek számos dologra ferdén, torzan emlékeznek vissza. A különféle babonás jóslások a tudattalanunkra, a minden emberben ott élő (szunnyadó) mágikus elemekre hatnak, amelyek esetleg csak jóval később, közvetve, áttételesen fejtik ki káros hatásukat. Nem lehet kizárni annak lehetőségét, hogy alkalmanként egy-egy váratlanul jelentkező intenzív szorongásnak, pániknak, inadekvát cselekvéssornak, tudatködnek, pillanatnyi kihagyásnak nem valamilyen hasonló jellegű elfojtott tudattartalom-e az oka.

Megfigyelték, hogy a neurózis vagy pszichózis babonás jóslatokra rosszabbodhat, a tudattalan érzékeny pontjainak „ébren tartásával”, irritálásával, fellobbantásával gyengítik, aláássák, kibillentik egyensúlyából az egyébként is labilis, nehezen fenntartott pozitív én-állapotot.

Magyar ember Magyar Szót érdemel