Az adásvételre szakosodott ukrán internetes oldalak csak úgy hemzsegnek a szerveiket eladásra kínáló, magukat egészségesnek mondó emberek hirdetéseitől. Közöttük vannak olyan hirdetők, akik jó pénzért hajlandók megválni bármelyik, a továbbélés szempontjából nélkülözhető szervüktől – írta a kijevi Szegodnya című napilap az ukrán élődonoros szervfeketepiacot feltérképező cikkében.
Az orosz nyelven megjelenő újság szerint a szerveiket áruba bocsátó ukránok általában pénzhiányban szenvednek, testrészeik eladásától nem ritkán hiteltörlesztési gondjaik megoldását remélik. Az ukrán szervpiacon egy vese ára – a donor korától és egészségi állapotától függően – 20 ezer és 100 ezer euró között ingadozik, míg az átültetésre felajánlott májrészekért tulajdonosaik 13–16 ezer eurót kérnek. Csontvelőhöz sem lehet olcsóbban hozzájutni, a potenciális donorok 10–20 ezer euróért kínálják, ugyanakkor a szaruhártya alig több mint háromezer eurót taksál.
Az új gyógyszerek klinikai tesztjében való részvétel ára jóval szerényebb, az önkéntes kísérleti alanyok átlagosan ezer euróval számolhatnak, ugyanakkor a béranyaságra vállalkozók szolgáltatását a piac 20 ezer euróra taksálja. Spermájukat a férfiak az állami egészségügyi intézményeknek 15 euró körüli áron adhatják el, de egyes magánklinikák akár 60 eurót is hajlandók leperkálni érte. Ukrajnában egyébként a törvény tiltja a szervkereskedelmet. A szervét eladó személy bűncselekményt követ el, amiért hét évig terjedő szabadságvesztés szabható ki rá. A törvény szigorát eddig egy esetben alkalmazták, amikor egy kijevi nőt négy év börtönbüntetésre ítélt a bíróság, mert interneten keresett vevőt fia egyik veséjére 225 ezer hrivnyáért. Viszont az ukrán törvények nem tiltják a klinikai kísérletekben való részvételt. Feltételezések szerint jelenleg néhány százra tehető azoknak az ukránoknak a száma, akik pénzért ilyen vizsgálatoknak vetik alá magukat.
