2025. július 15., kedd

Amit a védőoltásról tudni szeretnénk

A szezonális influenza járványszerű megjelenése az orvosok szerint november végén, illetve decemberben esedékes

A hideg beköszöntével, különösen a változékony, esős időjárást hozó időszakban, sok légúti megbetegedés fordul elő a lakosság körében. Tüsszögünk, köhögünk, folyik vagy eldugul az orrunk. Gyakran az influenzára gondolunk, pedig a valódi náthaláz kizárólag az influenzavírusok által okozott megbetegedés, amely minden kétséget kizáróan a leggyakoribb fertőző betegség. Hogyan védekezzünk ellene, felvegyük-e a védőoltást vagy sem – a többi között ezekre a kérdésekre kértünk választ lapunk orvosmunkatársától.

Kinek ajánlott a védőoltás?

– Az orvostudomány a szezonális influenzánál két csoporttal számol. Mindazokat, akik a közösség szempontjából különösen fontos munkát végeznek mindenképpen meg kell óvni a járvány ideje alatt. Egyrészt fontos fenntartani a munkabírásukat, másrészt meg kell akadályozni azt, hogy az influenza terjesztésében szerepet játsszanak. Elsősorban az egészségügyben dolgozókra gondolok, de ide sorolhatnám hosszan az egyéb foglalkozásokat a pedagógusoktól a postásokig, a tolóablaknál dolgozóktól a piaci árusokig. Felhívom a figyelmet, hogy ennél a csoportnál nem annyira az öncél játszik szerepet, ők ugyanis a fiatalabb korosztályba tartoznak, s a betegséget többnyire könnyedén átvészelik. Megbetegedésük inkább a mindennapi élet zavartalanságát veszélyezteti, tehát ebben az esetben bizonyos közösségi érzés szükségeltetne a védőoltás felvételénél. Sajnos ez a csoport szinte nem is vesz tudomást a szezonális influenza védőoltás- kampányáról.

A másik kockázati csoportba tartozik gyakorlatilag az idősebb korosztály, de mindazok (a hat hónaposnál idősebb gyermekek is), akiknek valamelyik idült betegség következtében csökkent a védekezési mechanizmusuk. Természetesen e kockázati csoport számát jórészt az idősek gyarapítják, mégpedig a 65 éven felüli személyek. Ajánlatos lenne a védőoltás a szociális otthonok személyzetének és lakóinak, a katonaságnak, rendőrségnek stb.

Kik a legveszélyeztetettebbek?

– A legveszélyeztetettebbek közzé sorolnám az asztmás és más légúti betegségben szenvedőket, a szív-, tüdő- és vesebetegeket, a dializáltakat, a vérszegénységben-, HIV-fertőzésben, valamint a cukor- és más idült betegségben szenvedőket, valamint a bármely egyéb okból kifolyólag immunkárosultakat. Ennél a csoportnál emelt adaggal történő oltásra is szükség lehet, amit esetenként az orvos bírál el.

Nem szabad viszont oltani a lázas betegeket, valamint a tojásra allergiás egyéneket. A tojásérzékenység esetleges fennállásáról az oltás előtt informálni kell az orvost.

Melyik az influenza leggyakoribb szövődménye?

– A leggyakrabban a tüdőgyulladás fordul elő, s tekintet nélkül a mai medicina fejlettségére sajnos halállal is végződhet.

Áldott állapotban lévők, kismamák felvehetik-e a vakcinát?

– Elvileg igen, de csak a terhesség második és harmadik trimeszterében (harmadában). Az igazat megvallva, a várandós nők oltását illetően nincs egységes álláspont, amíg egyesek a kockázati csoport tagjai közzé sorolják őket, mások óvatosabban járnak el. A magam részéről azt ajánlom, a várandós nők oltását minden esetben egyéni elbírálás alatt végezzük, mégpedig a nőgyógyász és a választott körzeti orvos együttes megokolása alapján. A védőoltást felvehetik a szoptató anyák és azok a kismamák is, akiknek 6 hónaposnál fiatalabb gyermekük van, ugyanis az elölt vírus nem okozhat betegséget a gyermeknél.

Ajánlják-e a gyermekeknek, s ha igen, hány éves kortól?

– Javasolt a gyermekek oltása is, különösen akkor, ha légúti (asztma) vagy idült anyagcsere-betegségben szenvednek, ilyen esetekben a kockázati csoportba soroljuk őket. A védőoltást felvehetik a gyermekek már 6 hónapos koruktól kezdődően. A 6 és 36 hónapos kor közötti gyermekek oltása két adagban történik, egy hónapos szünettel az oltások között. Az orvosok figyelme újabban az 5 éves kor alatti gyermekek felé fordult, mivel meglepően sok szövődményt okozott náluk a szezonális influenza. Megállapítást nyert, hogy azért érzékenyebbek a vírusos betegségekre, mert ebben a korban még éretlen a védekezésért felelős immunrendszerük. Az immunizálás csöppekben vagy ragtapasszal még kísérleti fázisban van.

Akik egyszer felvették, fel kell-e venniük az elkövetkező évben is?

– A vírusok alapvető tulajdonsága a mutációs képesség. Ha ellenállásba ütközik behatolásuk a sejtkapun, képesek mutációkkal – lényegében genetikai változásokkal – átformálni lényegi tulajdonságaikat és képességüket. Ezt a sajátosságot egyelőre leállítani nem tudjuk, de követni és orvosolni igen, s ezt tesszük, amikor a frissen mutálódott, leölt vírust oltóanyag formájában bejuttatjuk az emberi szervezetbe. Hat hónapon keresztül igen erős cc. 80%-os védelmet élvezünk, majd még hat hónapig a védettségünk viszonylagossá válik, s végül megsemmisül. Emiatt minden évben a védőoltást fel kell vennünk.

Kell-e fizetni a vakcináért, és kik kaphatják ingyenesen?

– A védőoltás ingyenes a fent felsorolt kockázati csoport részére, tekintet nélkül a korukra. Emellett az egészségügyi dolgozók is térítésmentesen felvehetik, de ide soroljuk a rehabilitációs központok, ápolást, gondozást nyújtó intézmények dolgozóit is. Felhívom a figyelmet, hogy Szerbiában igen rugalmasan bírálják el a kockázati csoportba tartozókat, elegendő a körzeti orvos jóváhagyása. Ha a vakcinát mégis meg kell vásárolni, megtehetjük a gyógyszertárakban, de a rendelőkben is. Írásom pillanatában az ár még nem volt tisztázva, de minden bizonnyal ára a tavalyi 400 és 600 dinár között mozog majd, a gyártó cégtől függően.

Oltási reakció lehet a beadás helyén átmeneti nyomásérzékenység, lobosság, ez borogatással hamarosan elmúlik. Láz, fejfájás ritka, 6-12 órán belül kezdődik, és 1-2 napig tarthat. Gyermekeken általában gyakoribb és súlyosabb. Az oltás legjobb védelmet akkor nyújt, ha két-három hónappal a betegség megjelenése előtt vesszük fel. A szezonális influenza járványszerű megjelenése az orvosok szerint november végén és decemberben esedékes. Ha sikerül 2-3 hónappal a járvány beindulása előtt felvenni az oltást, az influenzás megbetegedés komplikációit szinte teljesen kizárjuk, a betegség tünetei pedig akár 75-80%-ban enyhülnek. Az újabb kutatások azonban arról szólnak, hogy a betegséget hatásosan enyhíti már a két héttel, sőt a tíz nappal az influenzajárvány megjelenése előtt felvett védőoltás is. Ne késlekedjünk tehát, ha még nem tettük, vegyük fel az oltást, mert ez az utolsó alkalom a fenn jelzett veszélyeztetett csoportok védekezésére.

Tegnap feltárcsáztunk néhány székvárosi egészségházat és arról érdeklődtünk, mikor vehető fel náluk a védőoltás. Azt a választ kaptuk, hogy még nem érkezett meg a vakcina, s nem is tudják, hogy mikorra várható.

Néhány magángyógyszertárat is felkerestünk. A náluk kapható behozatalból származó védőoltás ára 510–550 dinárba kerül.

Magyar ember Magyar Szót érdemel