Melyik nő ne ismerné a kellemetlen égést, csípő és viszkető érzést vagy a vissza-visszatérő folyást az intim zónában? Ugyan sokakat érintő probléma, mégis igen kevés szó esik róla.
Az ok leggyakrabban a normál hüvelyi mikroflóra egyensúlyában bekövetkező zavar. A hüvelyben található mikroorganizmusok gondoskodnak arról a biológiai stabilitásról, ami a külső betolakodókkal s az általuk kiváltott fertőzésekkel szemben véd. A mikroflórát legnagyobb mennyiségben a tejsavbaktériumok (Lactobacillus acidophilus) alkotják. Ezek a hüvelyhámsejtek megújulása során szabaddá váló glikogént (összetett szénhidrát) használják fel, és eközben tejsavat termelnek. Ennek köszönhetően a hüvelyben savas környezet keletkezik, ami nem kedvez az idegen, normál flórához nem tartozó kórokozók megtelepedésének és elszaporodásának. Ez a savas közeg viszont kimondottan elősegíti és támogatja a hüvelyben található szokásos mikroorganizmusok szaporodását és fennmaradását. Ez az egyébként igen sérülékeny, dinamikusan változó ökoszisztéma és a vele együtt járó ellenálló képesség igen sérülékeny. Gyakran nagyon kevés is elég ahhoz, hogy felboruljon a szokásos egyensúly, s gombák, baktériumok vagy más kórokozók szaporodjanak el.
A KÉTÉLŰ ANTIBIOTIKUMOK
Az antibiotikumos terápiára nagyon sok esetben valóban szükség van, persze csak akkor indokolt, ha a fertőzést tényleg baktérium okozta. Ekkor leghelyesebb a leoltás (garat-, hüvely- vagy vizeletmintából) során kitenyésztett törzseket azzal a gyógyszerrel kezelni, amelyikre valóban érzékeny volt a kórokozó. Ehelyett azonban a hétköznapi gyakorlatban sokkal elterjedtebb módszer, hogy akár csak megelőzésként és óvatosságból is azonnal olyan széles spektrumú antibiotikumot rendel az orvos, ami nagy eséllyel eltalálja majd a baktériumot. Ennek pedig az lesz a következménye, hogy nemcsak a valós vagy vélt baktérium pusztul el, hanem a szervezetben található egyéb mikroorganizmusok is, például azok, melyek a hüvelyi mikroflórát alkotják. Ennek következményeképp kialakulhat visszatérő gombás vagy más jellegű folyás. Sajnos az érzékenyebbeknél gyakran elég egyetlen – akár indokolt – antibiotikus kezelés is ahhoz, hogy hosszabb ideig nehezen reagáló hüvelyi folyás alakuljon ki. Ennek oka, hogy a normál mikroflóra regenerációs ideje akár több hónapot is igénybe vehet, így a kezelés óriási türelmet igényel orvostól s betegtől egyaránt. Ezért célszerű akár megelőző jelleggel is tejsavbaktériumok szedése vagy kúpként és öblítőként történő alkalmazása. A vaginális kúpok vagy tabletták több mint tízmillió tejsavbaktériumot tartalmaznak, ezek néhány napos használat után (persze ha a károsító faktort sikerült kiiktatni) már képesek megtelepedni és szaporodni a hüvelyben. Akut fertőzések esetén talán rövidebb idő is elegendő lehet a női mikroflóra egyensúlyának helyreállításához, ám krónikus esetben kitartónak kell lenni. Ilyenkor érdemes a kezelést más módszerekkel is kombinálni.
A normál női flórát a következő tényezők jelentősen módosíthatják, károsítják: – Gyógyszerek: antibiotikumok, hormonok (fogamzásgátlók és hormontapaszok), immunblokkolók, rendszeresen alkalmazott gyulladáscsökkentők és gombaölők – Szénhidrátdús étrend: sok csoki, cukor, süti, fehér kenyér és cukor – Élvezeti szerek: kávé, alkohol, kábítószer – Csökkent immunaktivitás: visszatérő fertőzések (nem csak a hüvelyben) – Pesszárium, fogamzásgátló hüvelyzselék – Túlzott vagy nem megfelelő intimhigiénia – Klórozott vagy szennyezett víz – Erős stresszhatás, feldolgozatlan partnerkapcsolati problémák |
