2025. július 16., szerda

A kánikula réme

Szalmonella

Vaníliafagyi, tojás, húsfélék. A nyári hőségben félünk ezektől az ételektől – jogosan. A szalmonella baktérium ugyanis az efféle élelmiszerekből kerül leggyakrabban a szervezetünkbe. Az irtózat leküzdhető, de csak úgy, ha tisztában vagyunk a szalmonella néhány alapvető sajátosságával.

A szalmonella egy tipikus nyári betegség. Több alfaja ismert, de környékünkön leginkább a S. Enteritidis és a S. Paratyphi a leggyakoribb. A két kórokozó hasonló tünetekkel jár. A szalmonella kialakulása azonban nem csupán a kórokozók jelenlététől függ, így nem betegszik meg mindenki. A betegség kialakulásában szerepet játszik a kórokozó baktérium mennyisége, típusa, valamint szervezetünk fogékonysága az adott baktériumra. A gyomorsav például megvédhet a fertőzéstől. Ez azért fontos információ, mert az emberek tudatában a szalmonella tömeges betegség, ezért ha elmennek valakivel vacsorázni, de csak egyikük lesz utána rosszul, azonnal kizárják a szalmonella lehetőségét. Pedig valószínűleg mindössze arról van szó, hogy nem egyforma a gyomorsavuk védekező képessége. A különböző gyomorbetegségek csökkentik ezt a képességet, így fogékonyabbá tesznek a szalmonellával szemben.

A szalmonella leggyakrabban tojásos ételekkel, fagyi, madártej, majonéz stb. terjed, különössen ha ezek az ételek nyers tojás sárgáját tartalmazzák. Az említett ennivalók nagy melegben különösen könnyen romlanak és kiváló táptalajai a baktériumnak, ami igen gyorsan elszaporodik bennük. A sütés-főzés sem véd meg teljesen a szalmonellától, mert a baktérium hőálló részecskékkel rendelkezik.

A betegség elsődleges tünetei a hányás, a hasmenés, a fejfájás és a köldök körüli fájdalom. Másodlagos tünetei a gyomor- és a bélnyálkahártya-gyulladás. A fertőzéssel járó láz általában csak két-három napig tart, a hasmenés viszont két hétig is kínozhatja áldozatát. A szervezetnek nagyjából egy hónap kell a baktérium ürítéséhez, mely széklettel történik. A laboratóriumi székletvizsgálat azért fontos, mert néha előfordulhat, hogy a baktérium befészkeli magát a szervezetbe és nem távozik. Ilyenkor az ember hordozóvá válik és veszélyt jelent a környezetére.

Szalmonellafertőzésnél gyakorlatilag mindenki veszélyeztetett. Nemtől és kortól függetlenül bárki megbetegedhet, de a csecsemők és az idősek fokozott veszélyben vannak. Ezen felül a cukorbetegség, a különböző gyomorbántalmak, a legyengült immunrendszer növelheti a fertőzés esélyét.

Ha megbetegedtünk, a legfontosabb dolog, hogy ne vegyünk be sem hasfogót, sem hányás elleni készítményt, ezzel ugyanis gátat vetünk a szervezet természetes tisztulásának. A kórokozó széklettel, eleinte hányadékkal is távozhat a szervezetből. Ha ezt megakadályozzuk, akkor esélye van annak, hogy a kórokozó megtelepszik a szervezetünkben és hordozóvá válhatunk. Fonos, hogy amíg betegek vagyunk, ne fogyasszunk sem cukros vizet, sem alkoholos italt, mert ezek elvonják a vizet a szervezetünktől és fokozzák a hasmenést. Lehetőleg kerüljük az antibiotikumok fogyasztását, nehogy hordozó váljék belőlünk. Diétázzunk, legalább két hétig kerüljük a tejet és mindenféle tejterméket.

Hogyan előzhető meg?

Meleg napokon különösen fordítsunk figyelmet a higéniára, étkezés előtt mossunk kezet, s ételeinket is alaposan mossuk meg. Kerüljük a tojást, különösen a nyers tojást tartalmazó élelmiszereket. A boltban mielőtt megvesszük a kiválasztott terméket, jól nézzük meg a szavatosságot, a tisztaságot és a hűtési rendszert.

Magyar ember Magyar Szót érdemel