Egy hónapja lépett életbe az új, villanymotorral szerelt trottinettekre vonatkozó szabályzat. Ennek értelmében a népszerű, Nyugaton az „utolsó mérföld” megtételére tervezett, gépkocsi csomagtartójában hordott szerkezetként elképzelt járgányt most már csakis a Közlekedésbiztonsági Ügynökség által kiadott bizonylat birtokában nyargalhatják tulajdonosaik, erről egy, a gépkocsik bejegyzési ragtapaszához hasonló címke tanúskodik. Ennek hiányában a rendőr büntet.
Kizárólag kerékpárösvényen és kerékpárok közlekedésére fenntartott sávokban szabad gurulni rajtuk, gyalogjárdán nem! Ott, ahol a megengedett haladási sebesség 30 km/h, az e-rolleres, kiskorú vezető az úttesten is közlekedhet, míg a nagykorú rolleresek ott is, ahol a megengedett sebesség 50 km/h. Nagyon fontos változást jelent az a szabály, amely szerint az e-rolleren TILOS átrobogni a gyalogátkelőhelyen, a vezetőnek kötelessége leszállni róla, és a járgányt gyalogosként ÁTTOLNI az átkelőhelyen. A legtöbb baleset ugyanis éppen ezen a ponton történik, az e-rolleren száguldó gyerekek kirontanak a zebrára, mellőzve azokat, akik autóban jobbra kanyarodnának. És máris a motorháztetőn találják magukat, rollerestől. A korábbi jogszabály az ilyen esetekben az autóst tette felelőssé a balesetért, mivel „nem adta meg az elhaladási elsőbbséget” a gyalogátkelőhelyen. Arról nem esett szó, hogy a gyalogátkelőhelyen nem gyalogos kelt át, hanem egy 40 km/h sebességgel száguldó gyerek, rolleren. Az autós az ilyen kölyköt nem is láthatja, a többi, szabálytalanul leparkolt autótól, reklámtábláktól, kioszkoktól és egyéb, az urbánus áttekinthetőséget drasztikusan csökkentő tényezőtől. A 18 évnél fiatalabbak KÖTELESEK sisakban e-rollerezni, a nagykorúak számára ez csupán ajánlott védelmi intézkedés. 14 évnél fiatalabbak NEM ÜLHETNEK E-ROLLERRE.
A szabálycsomag megváltoztatása tehát leginkább a kiskorúak kiszűrésére, pontosabban megzabolására összpontosít, igyekszik megakadályozni a fiatalok sérüléseit az elektromos trottinetteken. Ők nemcsak azért vannak fokozott veszélynek kitéve, mert közlekedési tapasztalataik sokkal szerényebbek a felnőttekétől, hanem azért is, mert testsúlyuk általában sokkal kisebb, mint az érett embereké. Ez azt jelenti, hogy a legfeljebb 250 Watt teljesítményű motorral szerelt robogók is könnyen felgyorsítják őket nagy sebességre, akkorára, amekkorára egy autóvezető általában nem is gondol. És nem is gondolhat. A robogók legnagyobb, megengedett sebessége ezentúl 25 km/h (akárcsak a bicikliké és az elektromos kerékpároké), gyalogövezetben pedig 5 km/h. Gyalogövezetben persze csak abban az esetben szabad vezetni ezeket, ha nincs kijelölt kerékpárút. Tehát: ha a rendőr a gyalogjárdán állítja meg az e-robogóst, miközben a közelben van kerékpárút is, megbünteti.
A jogszabályok korábban nem definiálták ezeket a járműveket, egyáltalán nem sorolták a jármű kategóriába, ami komoly, mindenekelőtt jogorvoslási gondokat okozott. Az elektromos trottinetteket mostantól műszaki ellenőrzés alá vetik, rendelkezniük kell működőképes fékekkel, fényekkel, dudával és a vezetőnek – bizonyos helyzetekben – fényvisszaverő mellényt kell viselniük. Ennek a mellénynek a használata akkor kötelező, ha e-rolleres az autók között közlekedik, az úttesten. Bicikliösvényen nem kell. És hol van mindez összefüggésben a múlt évszázad ‘60-as és ‘70-es éveiben hihetetlenül népszerű, Solex név alatt robogó motoros kerékpárral? Nos, ezentúl ezek a történelmi emlékek – már amennyi fennmaradt belőlük üzemképes állapotban – is az e-rollerek kategóriájába tartoznak. Legalábbis ezt mesélik a tulajdonosok.

Az 1963-ban gyártott, francia Solex motorbiciklit az elektromos kerékpárok kategóriájába sorolja az új szabályrend. Valószínűleg a motorteljesítmény alapján került ebbe a csoportba, hiszen a motor hengerűrtartalmát tekintve semmivel sem „marad el” a kínai robogók mögött – mindkét motorkerékpárfajtát 49 köbcentis erőforrás mozgatja. A Solex azonban egészen más, összehasonlíthatatlanul „lágyabb” mese. A fotón látható, 1963-ban gyártott Solexet Újvidéken, a Halpiac előtt kaptuk lencsevégre. Egy helybeli tanártól vette meg büszke gazdája, aki most hétköznapi közlekedési eszközként nyüstöli. Valóban gyönyörű darab, az alkatrészek túlnyomó többsége eredeti. Nagyjából egy hete beszélgettünk, szorongással várta a július 15-ét, mert tévesen azt gondolta, hogy a feljebb ecsetelt jogszabályváltozás tegnaptól lép életbe. – Sisakban, ezen? – tárta szét a karját. Nem tudta, hogy neki, felnőttként nem kell bukósisakot viselnie, legalábbis egyelőre. Újabb módosítás valószínűleg majd beiktatja ezt is a kötelességek sorába. Még nem tudni, hogy a gyakorlatban mit jelent, mekkora változást-javulást hozott a szabálymódosítás. Annyi bizonyos, hogy azokat, akik ezen a ritka szép, segédmotoros kerékpáron „száguldoznak”, azokat mindenki észreveszi idejében, és nem lesz baj. Az is biztos, hogy senki nem fogja megbírságolni őket, ha netán bepöfögnek egy belvárosi fagyizóig (Fotó: Szeli Balázs)

Nyitókép: Tizennégy évnél fiatalabbaknak tilos! (Fotó: Dávid Csilla)