2025. július 16., szerda

Támadnak a vérszívók!

A globális felmelegedés miatt 15 százalékkal nagyobb területen élnek manapság a kullancsok, melyek súlyos betegségeket terjesztenek. A vizsgálatok kimutatták, hogy minden ötödik kullancs hordoz magában valamilyen fertőzést.

A vérszívók közül a nőstény jelent veszélyt, amely akár több száz méterről is megérzi az alapvető biológiai ingereket. Ez lehet a test természetes illata, de a kullancsok különösen kedvelik a különféle parfümöket és dezodorokat. A szakemberek szerint nem kell kimenni az erdőbe vagy mezőre, a vérszívók már a városi parkokban is megjelentek. A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákról „támadják” meg áldozataikat, és nem is kizárólag az erdőben jelenthetnek veszélyt, hanem a fűben, bokrok alacsony ágain tartózkodnak, és az arra sétáló állatok szőrébe, vagy az ember ruháira akaszkodnak fel.

Lyme-kór

A kullancs eltávolítását követő 3–30 napban fontos, hogy figyeljük a bőrünket, mivel az egyik, kullancs által terjesztett betegségnek, a Lyme-kórnak már ekkor kialakulhat az egyik tünete, az ún. erythema chronicum migrans (vándorló bőrpír). A tünetre az jellemző, hogy a kullancscsípés helyén kis piros folt alakul ki, mely a szélek felé terjed, közepe kifehéredik és az elváltozás gyűrű alakú lesz, majd a testen számos helyen ugyanilyen elváltozás jelentkezik. Ha ilyet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz! Sajnos a Lyme-kór ellen védőoltás nem létezik, fertőzés esetén antibiotikum kezelésre van szükség.

Agyvelőgyulladás

A másik, kullancs által terjesztett kór az agyvelőgyulladás. A kialakult fertőzés ellen sajnos nincs specifikus vírusellenes kezelés. A csípést követő 96 órában (azaz még a betegség kialakulása előtt) a legutóbbi időkig immunglobulint adtak, ami közömbösíthette a már bejutott vírusokat, ám a közelmúltban a kezelés mellékhatásai, magas költsége és korlátozott hatékonysága miatt már nem elérhető ez a terápia sem. A hatékony védelmet a megelőzés jelenti, amit idejében adott védőoltással biztosíthatunk.

Hogyan védekezzünk?

A kullancscsípéssel járó fertőzések megelőzése érdekében – a védőoltás mellett – ajánlatos a zárt öltözék, illetve a rovarriasztók és -irtók alkalmazása is. Ha mégis megtörténik a baj, akkor a kullancs eltávolítása történhet körömmel, csipesszel, vagy egy speciális eltávolitó kanállal, de fontos, hogy elkerüljük potrohának szétnyomását, beolajozását. A köztudattal ellentétben nem baj, ha a kullancs ormánya beleszakad a bőrbe, mert a szálkához hasonlóan kilökődik a bőrből. Azonban a legfontosabb szabály az, hogy minden szabadban töltött nap után nézzük át gyermekünk, családtagjaink bőrét, hiszen ha a kullancs rövid ideig volt a bőrben, a fertőzés kialakulása mindkét veszélyes betegség tekintetében igen valószínűtlen.

Magyar ember Magyar Szót érdemel