A Kaliforniai Egyetemen végzett kutatás szerint a szív általi halálozások csaknem öt százalékkal növekednek a szabadság ideje alatt. Az orvosok megállapították, hogy míg a szenteste nyugodt éjszaka a sürgősségi osztályokon, a december 26-a azonban már korántsem az. Egy felmérés szerint ugyanis 33 százalékkal többen vonulnak kórházba szívproblémákkal karácsony másnapján, mint egyéb napokon.
Egy pohár bor az ünnepi asztalnál jólesik, és még a szívnek is jót tesz. De az egy pohár ritkán egy. Ennek pedig következményei vannak. A túl sok alkohol kamrai fibrillációt okozhat, és szabálytalan szívverést. Ha ez sokáig így marad, akkor megnő az esélye a stroke-nak. Több orvos arra hívja fel a figyelmet, hogy ne vezessen ittas állapotban az ember, de arról senki nem beszél, hogyan lehet kiküszöbölni az infarktust az ünnepek alatt. Általában a fellépő aritmia nem végzetes, de ha a tünetek (gyengeség, sápadt arc, fáradságérzet) nem szűnnek meg 24 órán belül, akkor érdemes felkeresni egy orvost.
A kardiológusok akkor is tudják milyen az idő, ha nem lépnek ki az utcára. Hideg időben a véredények összehúzódnak, a vérnyomás pedig megnő. De nem a hideg az egyetlen bűnös. Sokan összekeverik az infarktus tüneteit a nagy evészet után érezhető gyomorrontással, nehéz légzéssel és bágyadtsággal. Viszont ki szeret ügyeleti időben orvoshoz menni? Senki. Ezért megvárják az első munkanapot, és ekkor keresik fel az orvost. Szívroham esetén azonban maximum 12 óra van arra, hogy megkezdődjék a kezelés, így könnyen a sorssal játszik, aki nem keresi fel a kórházat. Azok, akik egyébként betartják a sóban szegény diétát, ebben az időszakban könnyen elcsábulhatnak. Nehéz ételek, sok só, egy kis alkohol, és már meg is van a baj – mindezt tartsuk szem előtt szilveszterezéskor is.
